Depremzedelerin taşınma, geçici barınma ve temel ihtiyaçlarını gidermek üzere AFAD, karşılıksız olarak barınma desteği yapacak. Destekler için başvurular e-Devlet’ten alınmaya başlandı. Afetzede Barınma Desteği ne kadar, kimler yararlanacak, başvurular nasıl yapılacak? AFAD, merak edilenleri yanıtladı.

BAŞVURULAR BAŞLADI

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında evlerini kaybeden, konutu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca yıkık, acil yıktırılacak, ağır hasarlı ve orta hasarlı olarak tespit edilen ev sahibi veya kiracılar, AFAD’dan ‘Afetzede Barınma Desteği’ alabilecek. Afetzede ailelere 15 bin lira taşınma yardımı yapılacak. Ayrıca 12 ay süreyle, ev sahibi olanlara aylık 5 bin lira olmak üzere 60 bin lira, kiracı olanlara ise aylık 2 bin lira olmak üzere 24 bin lira kira yardımı yapılacak. Başvurular, e-Devlet’te AFAD’ın ‘Afetzede Barınma Desteği’ ekranından alınıyor.

İKAMET TEYİT EDİLECEK

AFAD, Afet Yönetimi ve Karar Destek Sistemi (AYDES) internet sitesindenden, Afetzede Barınma Desteği’ne ilişkin merak edilen soruları yanıtladı.

1- İKAMET ADRESİMİN BAŞKA YERDE OLMASI DURUMUNDA DESTEK ÖDEMESİ ALABİLİR MİYİM?

Hasar gören konutta oturduğu tespit edilen afetzedelere barınma desteği yapılıyor. Kimlik paylaşım sistemindeki kayıtların uyuşmaması halinde afetzedenin ikametgahı teyit edildikten sonra ödemeler yapılacaktır.

ŞUBELERDEN ALINABİLİR

2- BARINMA DESTEĞİ ALMAM İÇİN HERHANGİ BİR BANKADAN HESAP AÇMAM GEREKİYOR MU?

Afetzedeler, hesap açmalarına gerek kalmaksızın her ilde bulunan Ziraat Bankası şubelerinden barınma desteğini alabilecek. Yardım desteği, Ziraat Bankası’nda hesabı bulunanların kendi hesabına, hesabı olmayanların ise TC kimlik numaralarına yatırılacak.

3- KİRACIYIM, KİRA KONTRATIM YOK, BARINMA DESTEĞİ ALABİLECEK MİYİM?

Afetzedenin kimlik paylaşım sisteminde ikametgahı sorgulandıktan sonra Tapu Kadastro Bilgi Sistemi’nden (TAKBİS) yapılacak inceleme neticesinde ev sahibi olmadığı tespit edilenler kiracı olarak kabul edilecek ve barınma desteğinden faydalanabilecek.

ÖNCE EKİPLER BAKACAK

4- HASAR TESPİTİ YAPILIRKEN KONUTUMA GİRİLEMEDİĞİNDEN BARINMA DESTEĞİ YARDIMINI NASIL ALABİLİRİM?

Afetzedenin hasar tespitine yapacağı itiraz sonrasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı teknik ekiplerinin tespitine göre ödeme yapılacak.

5- HENÜZ HESABIMA PARA YATMADI, NE YAPABİLİRİM?

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılacak hasar tespit işlemleri tamamlandıkça ödemeler yapılacak. Yardım desteği, evi hasar almış her vatandaşa TC kimlik numarası üzerinden Ziraat Bankası'na yatırılacak.

KONTEYNER TALEBİ

6- YIKIK/ACİL YIKTIRILACAK/AĞIR HASARLI/ORTA HASARLI KONUTLAR İÇİN YAPILAN BARINMA DESTEĞİ YARDIMI’NIN TAMAMI AFETZEDELERE HEMEN VERİLMEKTE MİDİR?

İkamet adreslerinin bulunduğu il valiliğince yapılacak incelemeler sonrasında sırasıyla taşınma ve kira yardımında bulunulacak.

7- KONUTU AĞIR HASARLI OLUP, KONTEYNER TALEBİ BULUNAN AFETZEDELERE BARINMA DESTEĞİ YAPILIYOR MU?

Konutu ağır hasarlı ev sahiplerinden konteyner talebi olanlara sadece 15 bin lira taşınma yardımı yapılacak, barınma desteğinde bulunulmayacak.

EV SAHİBİ GİBİ

Motorine zam bekleniyor Motorine zam bekleniyor

8- EBEVEYNİNE AİT KONUTTA İKAMET EDEN EVLİ AFETZEDELER İÇİN BARINMA DESTEĞİ ÖDEMESİ YAPILACAK MI?

Evli afetzedeye, barınma desteği açısından ev sahibi kabul edilip, konut yıkık / acil yıktırılacak / ağır hasarlı / orta hasarlı ise 60 bin lira barınma, 15 bin lira taşınma desteği yardımı ödemesi yapılacak.

9- EBEVEYNİNE AİT BİR KONUTTA İKAMET EDEN BOŞANMIŞ AFETZEDELER İÇİN BARINMA DESTEĞİ ÖDEMESİ YAPILIYOR MU?

Boşanmış afetzedeye, barınma desteği açısından ev sahibi kabul edilip, konut yıkık/acil yıktırılacak / ağır hasarlı / orta hasarlı ise 60 bin lira barınma, 15 bin lira taşınma desteği yardımı ödemesi yapılacak.

10- EBEVEYNİNE AİT KONUTTA İKAMET EDEN BEKAR AFETZEDELER İÇİN BARINMA DESTEĞİ ÖDEMESİ YAPILMAKTA MIDIR?

Bekar afetzedeye, barınma desteği açısından kiracı kabul edilip, konut yıkık / acil yıktırılacak / ağır hasarlı / orta hasarlı ise 24 bin lira barınma, 15 bin lira taşınma desteği yardımı ödemesi yapılacak.

11- BİR ÜST EBEVEYNE (DEDE, BABAANNE VB.) AİT KONUTTA İKAMET EDEN AFETZEDELERE BARINMA DESTEĞİ ÖDEMESİ YAPILIYOR MU?

Bu durumdaki afetzedeye, barınma desteği açısından kiracı kabul edilip, konut yıkık / acil yıktırılacak / ağır hasarlı / orta hasarlı ise 24 bin lira barınma, 15 bin lira taşınma desteği ödenecek.

HİSSELİ KONUTLAR

12- HİSSELİ KONUTLAR İÇİN BARINMA DESTEĞİ YARDIMI YAPILIYOR MU?

Hisseli konut sahiplerinden hasarlı konutta sadece ikamet eden kişiye konutun hasar durumuna göre barınma desteği yapılacak. Hisse sahiplerinin hepsi hasar gören evde oturuyorsa hasar durumuna göre belirlenen barınma desteği miktarı en çok hisse sahibine, hisseler eşitse ilk başvuruyu yapan kişiye ödenecek. Ayrıca, hisse sahipleri kendi aralarında seçecekleri bir kişiye muvafakat vermek şartıyla bütün ödemenin sadece o kişiye yapılmasını da sağlayabilecek.

13- HASARLI KONUTTA İKAMET EDEN EŞLERDEN HANGİSİNE BARINMA DESTEĞİ ÖDEMESİ YAPILIYOR?

Barınma Desteği Ödemesi, konutun tapuda kayıtlı olduğu kişi adına yapılacak.

BİRDEN FAZLA VARSA

14- APARTMAN GÖREVLİLERİ İÇİN BARINMA DESTEĞİ ÖDEMESİ YAPILMAKTA MIDIR?

Apartman görevlileri için; bu görevlerini resmi olarak belgelemeleri kaydıyla, konutları yıkık/acil yıktırılacak/ağır hasarlı/orta hasarlı ise 24 bin lira barınma, 15 bin lira taşınma desteği yardımı ödemesi yapılacak.

15- Sahip olunan birden fazla konutun her biri için ayrı ayrı Barınma Desteği yapılır mı? Afetzedeye, fiilen ikamet ettiği ve hasarlı konutu için hasar durumuna göre barınma desteği yapılacak. Fiilen ikamet edilmeyen konut için barınma desteği verilmeyecek.