Korona virüs salgını, 2019 yılının sonlarına doğru ortaya çıktığında herhalde hiç kimse bu virüsün insanlığın ömründen yaklaşık 2 yılı çalabileceğini düşünmemişti. İlk etapta çok fazla ciddiye alınmayan ancak özellikle Çin dışına yayılmaya başlamasıyla nasıl büyük bir tehlike olduğunu herkese gösteren Covid-19 salgını, hala tam olarak etkisini yitirmiş değil.

Korona virüsün yavaş yavaş yeniden artan vaka sayılarıyla korkutmaya başladığı ve insanların aklına yeniden maske, mesafe, temizlik üçlüsünün geldiği şu günlerde, güzel haber Biontech’in ortağı Pfizer’dan geldi.

Pfizer tarafından geliştirilen ve Paxlovid ismi verilen ilaç, Covid-19’un henüz vücutta semptom göstermeden önlenmesi ve yok edilmesi mantığına dayanıyor. Daha önce Amerikan Gıda ve İlaç Kurulu (FDA)’dan onay alarak güvenilirliğini gösteren ilaç şimdi de Avrupa İlaç Ajansı’nın onayını almayı başardı.

Özellikle hastalıklı kişilerle temas edilmesi sonucunda vücuda yayılan virüsün henüz kendi ortamını oluşturup hızlıca yayılmaya geçmeden önce, virüsün kendisini kopyalamasına engel olan Paxlovid, bu sayede ölüm ve hastaneye yatma oranlarını da ciddi manada düşürüyor.

Yapılan klinik testlere göre, ağır durumda hastaneye yatma ve ölüm oranlarını %89 oranında düşüren bu ilacın, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallıklar tarafından sipariş edildiği bildirildi.