Bal, yüzyıllardır tıbbi ve besinsel amaçlar için kullanılan doğal bir şifa kaynağıdır. Bali içeriğindeki antimikrobiyal, antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklerle bilinir.

Bal, yaraların iyileşmesini destekler ve mikroplarla savaşarak enfeksiyon riskini azaltır. Ayrıca içerdiği vitaminler, mineraller ve enzimler sayesinde vücudu güçlendirir.

Pazarcılar üzülecek: Yeşillikleri böyle saklayın, aylarca bozulmuyor... Pazarcılar üzülecek: Yeşillikleri böyle saklayın, aylarca bozulmuyor...

Ayrıca bal, öksürük ve boğaz ağrısı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarını hafifletmede etkili olabilir.

Sindirim sistemine olumlu etkileri olan balın içindeki enzimler, sindirimi kolaylaştırır ve sindirim sorunlarını hafifletir.

Pek çok kişi, çaya şeker atmak yerine veya tamamen lezzetinden dolayı çaya bal ilave edebilir. Ancak balın faydalarından yararlanmak için bu hatayı asla yapmamalısınız.

İşte çaya bal eklemenin zararları...

BALLI ÇAY İÇMENİN ZARARLARI

Çaya bal eklemek, birçok kişi tarafından tercih edilen bir tatlandırıcı yöntem olabilir, ancak bu alışkanlık beraberinde bazı sağlık risklerini de getirir.

Bal asla kaynatılmaması gereken besin olduğundan, balı sıcak çaya ilave etmek hidroksimetil furfural oluşturur.

Çayın içine kaşık kaşık bal ekleyenler yandı: Meğer senelerdir sağlığımızla oynuyormuşuz

Yapılan çalışmalar sonucunda hidroksimetil furfuralın, yüksek toksik etkiye neden olduğu tespit edilmiştir.

Bunun, yüksek dozda alınması durumunda üst solunum, göz, deri ve mukozada tahriş gibi riskli yan etkileri bulunur.

Öte yandan balda yüksek miktarda şeker bulunur. Çay zaten başlı başına içerdiği kafein ve diğer bileşenlerle bir uyarıcı etkiye sahipken, eklenen şeker miktarıyla birlikte bu etki daha da artar.

Aşırı şeker tüketimi ise kilo artışına, şeker hastalığına ve diğer metabolik sorunlara yol açar. Ayrıca çaya bal eklemek, diş sağlığı üzerinde de olumsuz etkilere neden olur.

Şeker, ağız içindeki bakterilerin çoğalmasına zemin hazırlayarak diş çürüklerine ve diş eti problemlerine neden olur.

Bu durum, düzenli olarak bal eklenen çay tüketen bireylerde diş sağlığının bozulmasına katkıda bulunabilir.

Balın içeriğinde bulunan fruktoz miktarı da göz önüne alındığında, aşırı miktarda tüketildiğinde karaciğer sağlığını etkiler.

Fruktozun aşırı alımı, yağ birikimine ve karaciğer yağlanmasına yol açar. Öte yandan, bazı insanlar için balın içeriğindeki alerjenler nedeniyle alerjik reaksiyonlara yol açar.

Balın içinde polen veya diğer alerjenler bulunabilir ve bu, bal eklenmiş çay tüketen kişilerde alerjik belirtilere neden olur.