İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sonrası yaşanan insanı dramların yankıları sürerken boykot boykot edilen markaların gazlı içeceklerine talep düştü.

TALEP TERSİNE DÖNDÜ

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, yeme-içme sektöründe protesto ve boykot kampanyalarıyla karşı karşıya kalan gazlı içecek markalarının çok fazla tüketildiğini ifade etti. Açıklamalarına devam eden Bingöl, 7 Ekim'den bu yana alınan boykot kararlarının da etkisiyle gazlı içeceklere olan talebin gerilediğini ifade etti.

RESTORANLAR DA ARTIK SATMIYOR

Bingöl, birçok restoran ve lokanta sahibinin Gazze Şeridi'ndeki şiddetli saldırıların ardından kendi isteğiyle söz konusu gazlı içecekleri satmama kararı aldığını aktardı.
Bingöl şunları kaydetti: 

Şu anda benim gözlemim, restoran ve lokantaların yarısı boykot ürünlerinden olan gazlı içecekleri satmıyor. Bu durum işletmelerin cirosunu olumsuz etkilemedi. 
Gelen müşteri gazlı içecek satılmadığını öğrendiğinde, demirhindi şerbeti ve ayran gibi alternatif ürünlere yöneliyor." ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası yayımladı! İşte yıl sonu enflasyon ve dolar tahmini Merkez Bankası yayımladı! İşte yıl sonu enflasyon ve dolar tahmini

Boykot işe yaradı, gazlı içeceklere talep de satışlar da düştü - 1. Resim

SATIŞ YARI YARIYA DÜŞTÜ

Bingöl, müşterilerin çoğunluğunun işletmenin gazlı içecek satmama kararına saygı gösterdiğini ifade ederek, şöyle konuştu: 7 Ekim'den öncesine göre aylık bazda yeme-içme sektöründe gazlı içeceklerin satışı yüzde 20 civarı düştü. Bu oranı marketler, lokantalar ve otelleri dahil ederek söylüyorum.

Restoran ve lokantalarda gazlı içecek satışları yüzde 50'den fazla azaldı. Ben boykot bilincinin canlı tutulması gerektiğini düşünüyorum. Boykotun sürekli ve geçerli olabilmesinin tek yolu var, muadilini ve daha iyisini yapacaksın. 

Benim restoranımda müşterilerimin yüzde 70-80'i demirhindi şerbeti içiyor. 'Gazlı içecek yok ama muadili var' diyorum.  Boykot meselesinde özellikle gazlı içeceklere alternatif olacak, çok da lezzetli olan geleneksel içeceklerimiz var. Şerbet, ayran ve Türk kahvesi gibi lezzetlerimizi daha fazla tanıtmalı daha fazla tercih edilir yapmalıyız.