Stres Ve Uykusuzluk Kristallerinizi Oynatıyor Stres Ve Uykusuzluk Kristallerinizi Oynatıyor

Vücudun bazı bölgelerinde bulunan benler estetik olarak güzel durmaması gibi bir çok nedenlerden dolayı ben yok etme işlemlerinin artış göstermeye devam ettiğine dikkat çeken, Prof. Dr. Ayşe Esra Koku Aksu özellikle uygunsuz yerlerde bulunan benlerin hekim kontrolünde alınması gerektiğinin önemine değinerek,  kansere karşı uyardı.

Benlerin muhakkak cerrahi yöntemle alınması gerekiyor!

Vücutta bulunan benlerin muhakkak cerrahi yöntemle alınması gerektiğini dile getiren Aksu, özellikle uygunsuz noktalarda ben aldırma gibi uygulamalardan uzak durulması gerektiğini dile getirdi. Hayatı tehdit edebilen kötü huylu deri kanseri olarak bilinen melanoma dikkat çeken Aksu, Melanosit olarak adlandırılan bu hastalığın, cilde rengini veren hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucunda oluştuğunu dile getirerek, melanomun görülme sıklığında artış olduğunu aktardı.

Uzmana başvurmak önem teşkil ediyor!

Prof. Dr. Ayşe Esra Koku Aksu, derilerin uzmanlara emanet edilmesi gerektiğinin önemine dikkat çekerek konu ile ilgili şu bilgileri aktardı;

Cildimizde rengini veren menos hücrelerin, fazla sayıda artması ile birlikte oluşan benler, güneşe fazla maruz kalma, genetik etkenler gibi nedenlerden ortaya çıkmaktadır.  Benler genel olarak zararsız olsa da nadiren de olsa kötü huylu denilen, melanom kanser gelişimi olabiliyor.

Özellikle 30-40’lı yaşlardan sonra yeni çıkan ben ya da var olan bende büyüme, çapta değişiklik, renginde koyulaşma, kanama gibi belirtiler varsa eğer, muhakkak dermatoloji uzmanına başvurmak gerekmektedir.

Ben yok etme ya da hekim olmayan kişilerin benleri silmesi hayati tehlikeye neden olabilir. Benle ilgili işlem yaptırmadan önce dermatoloji uzmanına başvurmak önem teşkil etmektedir.

Uzman kontörlü dışında yapılan ben silme işlemi sırasında, kötü huylu bir kansere sildirme işlemi yapılması, o kanserin vücuda yayılması demek. Bu nedenden dolayı da muhakkak hekim kontrolünden geçmek gerekmektedir.

Benleri iple germe, koparma gibi işlemleri ile yok etme yapılıyor. Bu doğru bir işlem değil. Bu işlem, enfeksiyon kapma, deriyi tahriş etme gibi risklere davetiye çıkarıyor.