Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yılın ilk yarısındaki, turizm verilerini değerlendirdi.

Bakan Ersoy'un açıklamalarından satır başları:

"46.4 milyar dolarlık bir gelirle kapatmıştı Türkiye. Bu yıl 56 milyar dolarlık hedef koymuştu. İlk 6 aylık gerçekleşmelere baktığımızda gelir bu yıl 21.7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Artış oranına baktığımızda yüzde 27’lik bir artış oldu. Beklentilerin de oldukça üzerinde oldu.

"62 DOLARA DÜŞMÜŞTÜ ŞU AN 100 DOLARLARA GELMİŞ OLDUK"

Kişi başı gecelik gelirimiz 62 dolara kadar düşmüştü. Şu anda 100 dolarları görmeye başladı Türkiye. Yüzde 50’den fazla olumlu çalışmalar sayesinde artış gerçekleşti. 100 dolarlara gelmiş olduk.

Yüksek gelir grubuna hitap eden otellerde doluluk oranları bu altı ayda beklentilerin altında gerçekleşti. Deprem ve sonrasında seçim sürecinin olumsuz etkileri erken rezervasyon sürecine denk geldi. Serin havaların temmuz ortasına kadar uzamış olması son dakika rezervasyonların kaymasına sebebiyet veriyor.

"İLK 6 AYDA ZİYARETÇİ SAYISI 22 MİLYON 945 BİN KİŞİ OLDU"

Rusça konuşan ülke vatandaşlarının yoğun konut alımı ve kendilerinin otel yerine konutlarda konaklıyor olmaları, belli dönemlerde turistlere kiralıyor olmaları, resesyon süreci dünyada etkili oldu, alım gücünün daralması otel misafirlerinin ortalama kalış sürelerini azalttı. Kalım süresi 10.5 gecelemede 9.9 ortalama gecelemeye düştü.

Ortalama konaklama, doluluk oranlarında azalmaya sebebiyet verdi. En önemli şey pazar çeşitlemesi ciddi çalışmalar yapıyor Türkiye. Yeni kaynak destinasyonlarının geliştirilmesine ciddi yatırımlar yapıyoruz. Son 5 yılda gastronomi, sağlık, bisiklet ve kültür ürünlerinin ortaya çıktığı bir tanıtım yapıyoruz.

"200 ÜLKEDE TANITIM YAPIYORUZ"

Tanıtımda özellik birkaç yıldır 200 ülkede tanıtım yapıyor Türkiye. Yeni destinasyonlar üzerinde çalışıyoruz kaynak pazarlara yoğunlaşıyoruz.  İlk 6 ayda ziyaretçi sayısı yüzde 17,5 artışla 22 milyon 945 bin kişi oldu.

Türkiye’nin en meşhur kestanesinde fiyatlar bu sene cep yakacak! Önce dal kanseri şimdi de katil arı salgını vurdu Türkiye’nin en meşhur kestanesinde fiyatlar bu sene cep yakacak! Önce dal kanseri şimdi de katil arı salgını vurdu

Türkiye şu an itibarıyla sürdürülebilir konaklama sektöründe birinci sıraya geldi. Hızlı bir şekilde bürün sektörün tamamına sürdürülebilirlikle ilgili sertifikasyon programını yaymış olacağız.

"FESTİVALLERE BAŞLIYORUZ"

11 şehirde bu hafta itibarıyla festivallere başlıyoruz. 5-13 Ağustos tarihinde Kapadokya festivalimiz başlıyor. Son festivalimiz 4-12 Kasım tarihinde Antalya Kültür Yolu festivali ile tamamlanacak.

Ayasofya ile ilgili geniş kapsamlı bilim kurulu oluşturuldu. Buy bilim kurulunun yaptığı çalışmalar neticelenmeye başladı. Statikle ilgili çalışmalar tamamlandıkça depreme karşı güçlendirme ile ilgili ikinci restorasyon aşamasına geçiliyor. Dış cephede beton harç temizliği yapılacak, kubbelerde kurşun yüzler kaldırılacak. Kubbedeki çatlakları büyüten yarıkların onarılmasıyla ilgili çalışma yapılacak.

Minarelerden ilki sökülmeye başlanacak. Bozulan kısımları onarıp minareyi yerine yerleştireceğiz. Olası bir İstanbul depremine karşı sağlamlaştırılarak yerine konulacak.

Ayasofya restorasyon çalışmalarında ziyarete kapatılmayacak. Gerekli güvenlik önlemleri alınarak hem ibadete hem ziyaret açık olacak şekilde restorasyona başlayacağız. Aynı kız kulesinde olduğu gibi web sitesinden yapılacak işlemleri, raporların tamamını bu haftadan itibaren yayınlamaya başlayacağız.

"GALATA KULESİ İLE İLGİLİ RESTORASYON ÇALIŞMAMIZ VAR"

Ayasofya restorasyon çalışmalarında ziyarete kapatılmayacak. Gerekli güvenlik önlemleri alınarak hem ibadete hem ziyaret açık olacak şekilde restorasyona başlayacağız. Aynı kız kulesinde olduğu gibi web sitesinden yapılacak işlemleri, raporların tamamını bu haftadan itibaren yayınlamaya başlayacağız.

Galata kulesi ile ilgili restorasyon çalışmamız var. Önümüzdeki ay itibarıyla dış cephedeki düzenlemeler elden geçirilecek. Eylül itibarıyla özellikle kulenin külahında daha önce yapılamayan çalışma gerçekleştirilecek. Külah sökülecek, onarılacak, tekrar takılarak bu şekilde tamamlamış olacağız. Eskiden yeme içme ağırlıklı bir şekilde kullanılıyordu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na geçtikten sonra müzeye geçti."