banner83

Yörükler Aydınlılara fotoğraflarla anlatılıyor

Yörüklerin hayatını birbirinden farklı fotoğraflarla anlatan Konyalı araştırmacı yazar gazeteci Zeki Oğuz ‘Yaylaların Özgür Çocukları Yörükler’ adlı fotoğraf sergisi ve imza gününde Aydınlılarla buluştu.

Yörükler Aydınlılara fotoğraflarla anlatılıyor
banner94
banner26

Türkiye’nin birçok yöresini gezerek Yörüklerin günlük yaşamlarını konu alan fotoğraflarıyla birçok kez fotoğraf sergisi düzenleyen araştırmacı-yazar-gazeteci Zeki Oğuz Aydın’da da fotoğraflarıyla Yörükleri anlattı. 10 gün boyunca Aydınlılara açık olacak olan ‘Yaylaların Özgür Çocukları Yörükler’ fotoğraf sergisinde 46 fotoğraf yer alıyor. Ayrıca Yörükleri konu alarak yazdığı kitapları da halka sunan Zeki Oğuz, vatandaşlara kitaplarını birebir imzalı olarak sunma imkanı da verecek.

Milli Aydın Bankası Kültür Merkezi’nde açılışı gerçekleştirilen fotoğraf sergisinin kurdelelerini Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, Karaçakal Yörükleri Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Duran Teke, sergi sahibi araştırmacı yazar gazeteci Zeki Oğuz ve eşi kesti. Çok sayıda vatandaşın da katıldığı fotoğraf sergisi açılışına Aydınlılar yoğun ilgi gösterdi.

YÖRÜKLERİN GÜNLÜK YAŞANTILARINI ELE ALDI
Fotoğraf sergisi hakkında bilgiler veren Zeki Oğuz, serginin Yörüklerin günlük yaşantılarından çektiği fotoğraflardan oluştuğunu belirtti. Yörük kültürüne sahip çıkmak adına bu tür çalışmalar yaptığını kaydeden Oğuz, daha çok Mersin, Karaman, Konya ve Toros Yaylalarında hayatını idame ettiren Yörükleri ele aldığını öne sürdü. Türk kültüründe göçebe hayatın önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Oğuz, Yörüklerin akrabalık bağlarının çok kuvvetli olduğunu işaret ederek Aydınlı Yörükleri Türkiye’nin diğer bölgelerinde yer alan Yörük akrabalarını bir an önce bulup kaynaşmaları gerektiği yönünde tavsiyelerde bulundu. Aydınlı vatandaşların büyük çoğunluğunun Yörük olduğunu da savunan Oğuz, Yörük kültürüne sahip çıkılmadığı takdirde yok olacağının altını çizdi.

“BİRÇOĞUMUZDA YÖRÜKLÜK VARDIR”
Sergi açılışına katılan Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan da yaptığı konuşmada; “Geçmişe dönüp baktığımızda birçoğumuzda Yörüklük vardır. Yörüklük 11. Yüzyılda Selçuklular döneminde başlayıp, Osmanlı döneminde devam eden ve günümüze kadar gelmiştir. Yörükler mevsimlere göre ova ve dağlar arsında göçebe bir yaşam sürüp geçimlerini keçi ve koyun üzerinden sürdürürler. Bu kültürün Oğuzlardan bu güne kadar yaşayıp gelmesi bizim kültürel zenginliğimizi gösterir. Bu anlamda bize bu duyguyu sergilediği fotoğraflarla tekrar yaşatacak olan Zeki Oğuz’a şükranlarımı sunuyor teşekkür ediyorum” dedi.

Sergi açılışında Zeki Oğuz Başkan Özakcan’a sergilenen fotoğraflar hakkında sergiyi gezerek tek tek bilgi verdi ve kaleme aldığı kitaplardan bir tanesini imzalayarak hediye etti.

2-019.jpg

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2014, 11:58

banner102