Asgari ücret zammı ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Asgari ücrete yıl sonu gelmesi planlanan zam ile ilgili son dakika tahminler yapıldı. Yapılan tahminlerde olası asgari ücret için rakam verildi. Sosyal Güvenlik Uzmanı Mert Nayır asgari ücret için 8 bin lirayı işaret etti. Öte yandan bazı uzmanlar asgari ücret içini büyük zam geleceğini ifade ederek 10 bin lira olma ihtimalini değerlendirdi. İşte asgari ücret zammı ile ilgili merak edilen tüm detaylar...

Asgari ücret zammı ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Asgari ücrete yıl sonu gelmesi planlanan zam ile ilgili son dakika tahminler yapıldı. Yapılan tahminlerde olası asgari ücret için rakam verildi. Sosyal Güvenlik Uzmanı Mert Nayır asgari ücret için 8 bin lirayı işaret etti. Öte yandan bazı uzmanlar asgari ücret içini büyük zam geleceğini ifade ederek 10 bin lira olma ihtimalini değerlendirdi. İşte asgari ücret zammı ile ilgili merak edilen tüm detaylar...

Asgari ücret zammı ile ilgili yeni gelişmeler kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor. Yapılan rekor zammın ardından yüksek maaş alan özel sektör çalışanlarına da peş peşe zam yapıldı. Dolaylı olarak tüm çalışanları ilgilendiren asgari ücret artışı ile ilgili hükümetten önemli açıklamalar geliyor. Bakan Bilgin, asgari ücret artışına ilişkin yaptığı açıklamada, "Çalışanlarımızı, emekçilerimizi enflasyonun tahribatından kurtaracağız" diye konuştu. Peki asgari ücret zammı ne kadar olacak? Sosyal Güvenlik Uzmanı Mert Nayır olası asgari ücret artışı ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulunarak, asgari ücret ile ilgili kritik seviyeyi açıkladı. Öte yandan asgari ücret ile ilgili büyük zam tahmini geldi. Piyasa uzmanları 10 bin lirayı işaret etti.

Milyonlarca kişi asgari ücrete yapılacak zam oranını merak ediyor. Ocak 2022’de asgari ücrete rekor zam yapılmış, çalışanın maaşı yüzde 50 artmıştı. 2022’de 4 bin 253 lira olan asgari ücrete haziran ayında bir zam daha yapıldı. Asgari ücretli temmuz maaşını 5.500,35 TL olarak almaya başladı.

Yıl sonu yaklaşırken vatandaşlar 2023’te asgari ücretin ne kadar olacağını merak ediyor. Hükümetten zam açıklamaları geliyor. Son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücret artışına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yurttaşlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz” cümlelerini anımsatan Bakan Bilgin, “Biz Bakanlık olarak üzerimize düşen her şeyi yaptık. 2 bin 825 liraydı asgari ücret, tarihinin en yüksek artışıyla, arkasından temmuzda artış yaptık. Şimdi aralık geliyor, aralıkta da yapacağız. Biz yurttaşlarımızı, çalışanlarımızı, emekçilerimizi enflasyonun tahribatından kurtaracağız” diye konuştu.

Hürriyet'ten Yalçın Bayer asgari ücret ile ilgili tahminde bulunarak, Yaklaşık 10 milyon çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücret, temel ücret niteliğinde olup birçok gelir ve sosyal destek kalemini etkilemektedir.

Asgari ücret artışına koşut; kıdem tazminatı, sigorta primleri, işsizlik ödeneği, askerlik ve doğum borçlanması, genel sağlık sigortası primleri, isteğe bağlı sigorta primleri, 65 yaş üstü aylıkları, engelli aylığı ve staj primleri de artıyor.

Bu anlamda asgari ücretin artışı özellikle dar ve sabit gelirli kitleyi çok yakından ilgilendiriyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun her yıl olduğu gibi aralık ayı başında toplanması bekleniyor.

Siyasi iradenin takınacağı tutum ile saptanacak yeni ücret 1 Ocak 2023’ten itibaren yürürlüğe girecek. Bilindiği üzere geçen aralık ayında net asgari ücret yüzde 50.3 oranında artışla ve vergi dışı bırakılarak 4.253 lira olarak belirlenmişti.

Temmuzda işçi sendikalarının “ara zam” talebini patronlar da destekleyince yüzde 30 artışla net 5.500 liraya yükseltildi. 2023’ün seçim yılı olmasından ötürü yeni asgari ücrette beklentiler hayli yüksek.

Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre siyasi iradenin yeni asgari ücreti yüzde 40-50 oranında değişken zamla net 7.500- 8.500 lira arasında saptayacağı savlanıyor. Ancak bu rakam sürpriz şekilde daha yukarıda da olabilir. Neden 10 bin lira olmasın?

Aynı şekilde kamu emekçisi, memur ve emeklinin de 2023 yılı için zam beklentisi oldukça fazla. Bakalım siyasi irade umulanları ne denli karşılayacak. Zira seçim demek oy demek." ifadelerini kullandı.

Dünya gazetesi yazarı Şeref Oğuz, seçim ekonomisi döneminde olunduğunu belirterek, "Asgari ücrete yüzde 80 ve üzeri oranda zam gelmesi sürpriz olmaz" ifadelerini kullandı.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Mert Nayır Gazetevatan.com’a özel açıklamalarda bulundu.

‘ASIL ZAM YIL SONUNDA’

Asgari ücrete yapılan ek zamma dikkat çeken Nayır, “Yıl ortası yapılan zam 6 yılın ardından yapılan bir zamdı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan özellikle bunun bir ara zam olduğunu, asıl artışın yıl sonunda asgari ücret komisyonun işçi ve iş veren tarafıyla yapacağı çalışmalarla belirleneceğini belirtti.” dedi.

Zam beklentisi ile ilgili konuşan Mert Nayır, “Enflasyonun ağustos ayı itibarı ile yüzde 80 olması, yıl sonuna doğru düşüş göstermesi beklentilerinin yanında pazar enflasyonun halen yüksek olması asgari ücrette ki beklentileri artırıyor.” ifadelerini kullandı.

Hem asgari ücretle çalışanlar hem de daha yüksek maaş alanlar asgari ücret artışını merak ediyor. Sosyal Güvenlik Uzmanı Nayır, “Geçtiğimiz yıl asgari ücrete ocak ayında yüzde 51 temmuzda yüzde 30 zam yapılmıştı. Ankara kulislerinde özellikle işçi sendikalarının en az yüzde 60 ile masaya oturması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET 8 BİN TL’YE YÜKSELEBİLİR

Asgari ücret zam beklentisini de açıklayan Nayır, Benim beklentim asgari ücrete yine en az yüzde 50- 55 bandında bir artışın yapılarak secim öncesi psikolojik sınır olacak olan 8 bin TL seviyesine getirilmesi.

2023 yılı Asgari Ücret zammı için en az enflasyon oranında bir artış bekleniyor.

Haber7'de yer alan habere göre; asgari ücrete 2022 yılında iki kez zam yapıldı.

Ocak ayında yapılan % 50'lik zammın ardından 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret, brüt 6 bin 471 TL, net 5 bin 500,35 TL olarak belirlendi.

Böylelikle 2022 yılı içerisinde asgari ücrete yapılan zam oranı % 80'i buldu.

ASGARİ ÜCRET TAHMİNİ: 7500 TL- 7700 TL

Vergi Uzmanı Muhammet Bayram gelecek yıl asgari ücretin ne kadar olacağı hakkında bir tahminde bulundu.

Bayram, "1 Ocak 2023 tarihi itibariyle asgari ücrette en az enflasyon oranında bir artış bekliyoruz.

O yüzden enflasyon oranında yüzde 40'lık bir artış yapılırsa asgari ücret 7.700 lira civarında olacaktır." dedi.

Öte yandan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya ise, 2023 Asgari Ücret zammı için "Enflasyon rakamlarının üzerinde ilave bir artışla açlık sınırının üzerine çıkarılması söz konusu olacak.

Yani 7 bin lira ile 7 bin 500 lira arasına oturmuş olacak." şeklinde konuştu.