Teknoloji devi Apple, Çin ve Tayvan arasında yaşanan gerginlikten etkilenmemek için çok önemli bir markasını daha Vietnam’a taşımak istiyor.

Amerikalı teknoloji devi Apple, üretiminin çok büyük bir kısmını Çin’de gerçekleştiriyor. Akıllı telefondan akıllı saatlere, iPad’den Macbook’a kadar neredeyse bütün ürünlerini Çin’de geliştiren Apple, son zamanlarda bu stratejisini gözden geçirmeye başladı. Bilindiği üzere Çin ile Tayvan arasında son zamanlarda artan bir gerilim var.

Çin, Tayvan’ın kendi toprağı olduğunu iddia ederken Tayvan ise bağımsız bir ülke olduğu konusunda kararlı. Geçtiğimiz günlerde Tayvan’ı ziyaret eden Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Başkanı, Çin ve Tayvan arasındaki gerilimin daha da artmasına neden olurken, Çin tarafından çıkarılan bir kanunla birlikte bundan sonra Tayvan’da üretilen ürünlerin tamamında Tayvan, Çin ibaresinin bulunması kararlaştırıldı.

Bu ibarenin bulunmadığı hiçbir ürünün ülkeden çıkışına ve Çin’den geçişine müsaade edilmeyeceğini duyuran dünyanın en büyük 2. Ekonomisi, bu konuda oldukça kararlı görünüyor.

İşte bu gelişmeler Apple’ın gelecekteki üretim stratejisini gözden geçirmesine neden oldu. Buna göre planında kapsamlı bir değişiklik yapan Amerikalı teknoloji devi, uzun vadede Çin’e olan bağımlılığını noktalamak istiyor. Buna göre ilk adımı akıllı saatlerle atacak olan Apple, Vietnam’da deneme üretimlerine başladı.

Eğer Apple Vietnam’da üretilen akıllı saat modellerinin kalitesinden memnun kalırsa, kısa bir süre içerisinde Apple Watch üretiminin tamamını Vietnam’a kaydıracak.