Apple Watch kullanıcıları, aslında kalp krizi belirtilerini saatleri aracılığıyla tespit edebilirler.

Texas Heart Institute Journal tarafından yayınlana rapora göre Apple, Miyokard enfarktüsünü tespit etmede çoklu kurşun elektrokardiyogramları kaydetmek için Apple Watch'un kullanılabileceğini söylüyor. Peki, nasıl?

Miyokard enfarktüsü, aslında bildiğimiz kalp krizinin tıbbi adı. Araştırmacıların kalp krizi veya miyokard enfaktüsünün ABD’de giderek daha yaygın hale gelmesi ve bu rahatsızlığa sahip olanların her 40 saniyede bir rahatsızlığı yaşaması nedeniyle, ABD’de yaygın olarak kullanılan Apple Watch’a dikkat çekmeyi uygun görmüşler. Zira Apple Watch, içeriğinde elektrokardiyogram (EKG) sensörleri içeriyor. Bu sayede de kalp krizlerini tanımlamaya yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Apple Watch, tek başına profesyonel teşhiste bulunmak için uygun değil. Bunun için 12 uçlu bir EKG cihazı gerekiyor. Fakat EKG sensörüne sahip olduğu için Apple Watch’un -ki özellikle seri 4, 5, 6 ve 7 modellerinin- bir dizi kontrol sonrası Miyokard enfarktüsünün tespitinde bulunabileceğine raporda işaret ediliyor. Ancak bunun için bir dizi kontrol yapılması gerekiyor.