WhatsApp’a yeni bir özellik geliyor! Mesajlaşma tarihe karışıyor WhatsApp’a yeni bir özellik geliyor! Mesajlaşma tarihe karışıyor
Eylül ayında gerçekleştirilen Apple lansmanının en önemli gündem maddesi tabi ki iPhone 14 serisiydi. Bünyesinde pek çok yeni özellik ve Pro modellerinde ise tasarımsal dokunuşlar bulunduran bu cihazlar, aslında yepyeni bir dönemin de habercisi olarak kabul edildi. Bu durumun arkasında yatan sebep ise, iPhone 14 modelleriyle birlikte Acil SOS özelliğinin kullanıma sunulması oldu.

Geçtiğimiz günlerde Alaska’da mahsur kalan bir vatandaşın kurtarılması sayesinde kabiliyetini son derece iyi bir şekilde göstermiş olan bu özelliğe göre, kullanıcılar mobil veri veya Wi-Fi’nin çekmediği yerlerde uydu üzerinden Acil Servislere bilgi vererek hayati tehlike içerisinde olduklarını ifade edebiliyorlar. İşte bu özellik kelimenin tam anlamıyla hayat kurtaran bir detay. Henüz birkaç saat önce paylaşılan iOS 16.2 güncellemesi ise, bu özelliğin artık daha fazla ülkede kullanıma sunulmasını sağladı.

İlk etapta yalnızca Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da kullanıma sunulan Acil SOS özelliği bugünden itibaren Almanya, Fransa, Birleşik Krallıklar ve İrlanda’da da kullanılabilir durumda olacak. Tabi burada bizi ilgilendiren konu, söz konusu özelliğin Türkiye’de de kullanıma sunulup sunulmayacağı.

Aslına bakarsak, şu an için Apple tarafından ülkeler nezdinde yapılmış bir açıklama yok. Ancak Amerikalı teknoloji devinin ilerleyen zamanlarda bu ülke sayılarının arttırılacağı açıklamasından yola çıkarsak, 2023 yılında bu özelliğin ülkemizde de kullanıma sunulması şaşırtıcı olmayacaktır.