Gençlik ve Spor Bakanlığı Altın Portakal Film Festivali'nden çekildi Gençlik ve Spor Bakanlığı Altın Portakal Film Festivali'nden çekildi

Darphane Müzesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı kapsamında kapılarını açtı. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünün Balmumcu'daki binasında yer alan müzede sergilenen Cumhuriyet'in ilk dönemine ait paraları görüntülendi. Antik Yunan'dan Orta Çağ Avrupası'na, Osmanlı döneminden Cumhuriyet'e kadar yaklaşık 13 bin eserin bulunduğu müzede, çok kıymetli para, madalya ve nişanlar yer alırken, Atatürk dönemine ait banknotlar da dikkati çekiyor.

Darphane müzesindeki ilk dönem paraları görüntülendi.

ZİYARETÇİLERİ CUMHURİYETİN İLK YILLARINA GÖTÜRÜYOR

1467 yılında kurulan ve önceleri Darphane-i Amire olarak adlandırılan Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünün müzesinde Atatürk dönemine ait Osmanlıca, Fransızca ve Türkçe yazıların bulunduğu banknotlar, ziyaretçileri, Cumhuriyet döneminin ilk yıllarına götürüyor.

Cumhuriyet döneminin ilk paraları ziyaretçileri geçmişe götürüyor.

CUMHURİYET DÖNEMİ İLK BANKNOTLAR LONDRA'DA BASILIYOR

Cumhuriyet'in ilk 15 yılına ait kağıt paralar arasında, Fransız matbaa şirketi Thomas De La Ruse Company tarafından 1925'te Londra'da basılarak Ankara'ya gönderilen Osmanlıca ve Fransızca yazılı banknotlar yer alıyor. Bu paralar, Atatürk'ün emriyle basılan ilk banknotlar olarak dikkati çekiyor. 1925 sonunda Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilen "Mevcut Evrak-ı Nakdiyenin Yenileriyle İstibdaline Dair Kanun" ile basılan Türkiye Cumhuriyeti'nin banknotları arasında 1 lira, 5 lira, 10 lira, 500 lira ve 1000 liralık banknotlar bulunuyor.

Cumhuriyet döneminin ilk paraları büyük ilgi görüyor.

3 Ekim 1931'de para basma yetkisi Osmanlı Bankasından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına geçti. Türkiye Cumhuriyeti'nin Latin harfleriyle basılan ilk kağıt paralarıysa 15 Ekim 1937'de piyasaya sürüldü.