Avrupa Merkez Bankası'nın faiz indirim kararını yorumlayan Brown Üniversitesi Ekonomi Profösörü Şebnem Kalemli Özcan "Enflasyon beklentilerini yukarıya alıp faizi kesmek cesaret isteyen bir iş aslında. Bir yandan da AMB’nin eli kolu bağlandı; çünkü Avrupa yavaşladı. Orada Amerika’daki güçlü dinamik ekonomiden çok farklı bir resim var. Enflasyon yapışıp düşmezse ciddi bir sorun olacak" dedi.

Brown Üniversitesi Ekonomi Profösörü Şebnem Kalemli Özcan Avrupa Merkez Bankasının (AMB) faiz oranında 25 baz puanlık indirime gitmesinin ardından değerlendirmelerde bulundu.

Bugün gelen Avrupa Merkez Bankasını faiz indirimini ‘ilginç’ olarak yorumlayan Özcan, “Enflasyon beklentilerini yukarıya alıp faizi kesmek cesaret isteyen bir iş aslında. Bir yandan da AMB’nin eli kolu bağlandı çünkü Avrupa yavaşladı. Orada Amerika’daki güçlü dinamik ekonomiden çok farklı bir resim var. Enflasyon yapışıp düşmezse ciddi bir sorun olacak" dedi.

Bugün yapılan faiz indirimi ile beraber bir faz değişikliğinin başladığını ifade eden Özcan, “Bu olayın ana sebebi ve başı pandemi. Amerika 9’larda, Avrupa 10’larda başladı. Öte yandan dünyada da bir kırılganlık başladı. Böyle bir sorun var. Fragmantasyon adını verdiğimiz ve küreselleşmenin geri gelmesine neden olan jeopolitik bir olay başladı. Bu pandeminin başka bir versiyonu. Pandeminin yaptığı dünyayı bir şekilde kırmaktı. Tedarik zincirindeki olaylar dünyadaki ticari ve finansal bağların kısa bir süre de olsa kırılganlığa uğramasıydı. Şimdi biz kendi elimizle (politikacıların eliyle) dünyayı böyle bir kırılganlığa sokarsak, bu dünya enflasyonu yüksek bir ülke olacak" ifadelerini kullandı.

Emekli zammında kök maaş detayı belli oldu! SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı mensubu milyonlar bekliyordu Emekli zammında kök maaş detayı belli oldu! SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı mensubu milyonlar bekliyordu

Özcan ayrıca Fed’in faiz indirimi için şu anda bir neden göremediğinin de altını çizdi.