Son dakika altın fiyatlarında düşüş sürprizi... Altın piyasasında alım fırsatı doğdu. Altın alacaklar bu detaya dikkat. Altın piyasası uzmanı İslam Memiş, yeni alım fırsatı ve yeni rekoru açıkladı. İslam Memiş yeni zirveler için tarih verdi. Altın piyasası rekora hazırlanıyor. Ancak rekordan önce son alım fırsatı olacak. İşte son dakika altın haberlerinin tüm detayları...

Geçtiğimiz hafta inişi çıkışlı bir seyir izleyen altın fiyatları yeni haftaya sert bir düşüşle başladı.

Serbest piyasada gram altın 2 bin 402 TL'den, çeyrek altın ise 3 bin 954 TL seviyesinden işlem görüyor.

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Gün içerisinde altın alım satımı yapacak kişiler "Altın fiyatları ne kadar?" diye araştırmaya başladı. Gram altın, çeyrek altın, 22 ayar bilezik ve Cumhuriyet altını fiyatı en çok merak edilenler arasında yer alıyor.

GRAM ALTIN NE KADAR?

Alış 2.402,12 - Satış 2.402,46

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Alış 3.902,00 - Satış 3.954,00

YARIM NE KADAR?

Alış 7.827,00 - Satış 7.901,00

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

Alış 15.605,00 - Satış 15.754,00

ALTIN/ONS FİYATI

Alış 2.321,57 - Satış 2.321,93

Altın fiyatlarında yeni haftanın ilk işlem gününde zayıf görünüm ve gerileme eğilimi dikkat çekiyor. İki hafta önce İran’daki helikopter kazasının ardından jeopolitik risk algısıyla birlikte ons altın 2450 dolara kadar yükselmişti. Ardından başlayan düşüş trendi ile birlikte ons altında zirveden düşüş, bu hafta başında yüzde 5,30’u buldu. Benzer şekilde gram altın da 2536 TL ile rekor kırmıştı. Gramda da zirve seviyelerden itibaren gerileme yüzde 5,15’e ulaştı.

ALTINDA BU SEVİYELERE DİKKAT!

Küresel piyasalarda ons altın fiyatı 9 Mayıs sonrası işlemlerde ilk defa bugün 2320 doları görerek, son 3 haftanın en düşük seviyesini test etti. Ons altında 5 ve 22 günlük ortalamalar; sırasıyla 2338 ve 2352 dolarda buluyor. Mevcut fiyatlar, her iki ortalamanın da altında kalmaya devam ediyor. 2300 ara direnç seviyesinin üzerine çıkılmadıkça, ons altında 2300 dolara varabilecek gerilemelerin yaşanabileceği ifade ediliyor.

Dolar endeksi yeni haftaya 104,50 ve 10 yıllık ABD tahvil faizi %4,50 seviyelerinden başlangıç yapıyor. Her iki göstergede de geçen haftaya göre kısmi gerileme dikkat çekse de küresel piyasalarda dolar, güçlü görünümünü koruyor.

BU HAFTA 2 VERİ TAKİP EDİLİYOR

Cuma günü ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam dikkatle takip edilecek. Beklenti üzerinde gelebilecek veri, enflasyonist baskılara işaret edebileceği için; FED tarafında faizlerin “daha uzun süre yüksek kalma ihtimali” güçlenebilir. Böylece altın fiyatlarında da baskı artabilir.

Perşembe günü de Euro Bölgesi faiz kararı izlenecek. Bölgede mayıs ayı TÜFE verisi %2,6 ile beklentileri hafif aşmıştı. Bu gelişmenin, ECB’nin gelecekteki faiz kararlarına nasıl yansıyacağı önemli olacak. Mevcut durumda Avrupa’da bu yıl, 2-3 adet faiz indirimi bekleniyor.

Altın fiyatlarında son dakika sürprizi! Düşüş trendi başladı, alım fırsatı kapıda Altın fiyatlarında son dakika sürprizi! Düşüş trendi başladı, alım fırsatı kapıda

Altında aylardır süren yükseliş ve küresel çapta yaşanan gelişmeler dolayısıyla geçtiğimiz meydana gelen suni iniş çıkışların ardından, piyasalarda bu ay neler yaşanacağı merak konusu oldu. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yatırımcılar için haziran ayı tahminlerini açıkladı.

İslam Memiş'in değerlendirmesinde öne çıkanlar şöyle:

BU HAFTA TOPARLANMA BEKLENİYOR

Ons altın 2343 dolar seviyesinde. 2380 ve 2280 dolar aralıklarındaki beklentimi ifade etmiştim. Bu haftaki yol haritamız toparlanacağına dair. Bant aralığımız aynı, beklentilerimizde değişiklik yok. Ons altında önümüzdeki haftalarda direnç seviyelerindeki toparlanma bittikten sonra düşüş yönlü hareketleri takip etmeyi sürdüreceğiz.

NASIL BİR YOL İZLENMELİ?

Elindeki TL'yi altın almak için dolarda bekletenler şanslı. Önümüzdeki haftalarda 2300 veya altına sarkmalarda altın dolar paritesi üzerinden yapmış oldukları işlemlerde daha kazançlı çıkacaklarını ifade ettim. Daha önce de bu yıl iki defa dolar pozisyonu almıştık. Bayramdan önce de bu pozisyonu yapmıştık.

"KADEMELİ ALIM İÇİN FIRSAT GELDİ"

Gram altın yatırımcısı ons altını takip etsin. Dolar stabil olduğu için ons altındaki hareketlilik gram altını geriletti. 2400 lira güçlü bir destek seviyesi. Kademeli alım için fırsat geldi. Buraları bir alım fırsatı olarak değerlendirmekte fayda var. Haziran’ın ortası, son haftası ve Temmuz ayının ilk haftasında altın fiyatlarında yükseliş yönlü hareketler göreceğiz. 3500 lira seviyesini hedef alan bir yükseliş göreceğiz.