Akıllı telefonlar teknolojik ürünler içerisinde en çok ilgi gören ve pazar payı en yüksek olan grup. Ancak üst üste 3. Ayında da düşüş eğilimini sürdüren sektörde işler iyi gitmiyor.

Teknoloji denildiğinde akla gelen ilk cihaz kuşkusuz akıllı telefondur. 7’den 70’e hemen herkesin elinde veya cebinde olan bu cihazların satışları da haliyle diğer ürünlerden çok daha yüksek miktarlarda gerçekleşiyor. Bununla birlikte özellikle Rusya-Ukrayna zıtlaşmasının başladığı yıl başından itibaren bir düşüş eğilimi gösteren sektör, tek aylık bir yükselişin ardından yeniden yönünü aşağı çevirdi.

Ünlü araştırma ve analiz şirketi Counterpoint Research tarafından yapılan araştırmalara göre Mayıs ayı itibariyle dünya genelinde akıllı telefon satışları 100 milyon adetin altına inerek 96 milyon adete kadar düştü.

Satış adetinin nerelerden buralara geldiğini daha iyi anlatabilmek için örnek vermek gerekirse, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2016 yılının Aralık ayında bu sayı 150 milyonun üzerindeydi. Yine çok değil 2021 yılının Ocak ayında 130 milyon dolaylarında gerçekleşen satışların geçtiğimiz Mayıs ayında 96 milyona kadar gerilemesinde elbette ki küresel krizlerin etkisi büyük.

Otoritelere göre Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş, dünya genelinde artmakta olan enflasyon verileri, Çin’de bitmek bilmeyen kapanma tedbirleri akıllı telefon satışlarının düşmesine neden olan başlıca etmenler.

Bununla birlikte özellikle yıl sonuna doğru bir artış herkesin ortak beklentisi. Özellikle Eylül Ekim döneminde tanıtılacak ve sonrasında satışa sunulacak olan yeni iPhone modeli, sektöre yeniden bir toparlanma imkanı getirecektir.