Akaryakıtta vergi artışlarının ardından yapılan zamlara bir yenisi daha ekleniyor. OPEC+ liderlerinin arz kesintilerini uzatmasının ardından petrol fiyatları hızla tırmanışa geçti. Kesinti ve ham petrol stoklarının düşmesi ile geçen hafta haftalık yükselişte zirveyi gören Brent Petrol, piyasanın daha da sıkılaştığına işaret etti.  

Brent petrol fiyatlarındaki aşırı yükseliş sonrası benzin ve motorine de artış haberi geldi. Akaryakıta gelecek zamla ilgili tarih de belli oldu.

MOTORİN 40 LİRAYA DAYANACAK!

Motorinin litre fiyatına 13 Eylül Çarşamba günü saat 00.01 itibarıyla 1.50 TL’lik zam geleceği öne sürüldü. Pompaya yansıyacak zamla birlikte motorin fiyatı 40 TL'ye dayanacak. Zamlı tarife ile motorinin litre fiyatı İstanbul’un Avrupa yakasında 37,86 TL’den 39,36 TL’ye çıkacak. Motorin İstanbul’da 39,42 TL’den, Ankara’da 39,95 TL’den ve İzmir’de 40,16 TL’den satılacak.

BENZİNE DE ZAM GELİYOR!

Benzine de 1 TL civarında zam yapılabileceği belirtiliyor.

GOLDMAN SACHS'IN PETROL TAHMİNİ TEDİRGİNLİĞİ TIRMANDIRDI

OPEC+ liderlerinin arz kesintilerini uzatmasının ardından haftalık kazanca yönelen petrol fiyatları için Goldman Sachs'tan korkutan tahmin geldi. Daha önce petrol fiyatları için 93 dolar tahmini yapan Goldman Sachs tahminini 107 dolara çıkardı. Goldman Sachs'taki analistler yayınladıkları son raporda, n Aralık 2024'te muhtemelen varil başına 107 dolara çıkacağını açıkladı.

PETROL FİYATLARI 100 DOLARI GÖRÜR MÜ?

Londra merkezli enerji danışmanlık firması CMarkits’in petrol araştırma birimi şefi Dr. Yousef M.Alshammari, petrol üretim kesintilerine ek olarak ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu ayki toplantısında faizi sabit bırakması durumunda petrolde 100 dolar seviyesinin görülebileceğini söyledi.

Primary Vision’da enerji analisti ve ekonomist olarak görev yapan Osama Rizvi de petrolde 100 dolarlık fiyatın görülebileceğini ancak bu seviyede kalıcı olmayacağını öngördü.

JPMorgan Chase & Co., talep görünümünün zorlu olması nedeniyle ham petrolün bu yıl varil başına 100 doları görme ihtimalinin düşük olduğunu söylüyor.

Petrol fiyatlarındaki artış ve 100 dolar tahminleri, Amerikan The New York Times (NYT) ve İngiliz The Financial Times (FT) gibi gazetelerde de geniş yer buldu.

Araba alacaklar dikkat! Elinizi çabuk tutun, indirim bitiyor, fiyatlar artışa geçecek Araba alacaklar dikkat! Elinizi çabuk tutun, indirim bitiyor, fiyatlar artışa geçecek

Svelland Capital direktörlerinden Nadia Martin Wiggen’in Brent petrolün Ukrayna savaşının ilk aylarında olduğu gibi 100 doları aşabileceği yönündeki tahmini de NYT’de yer aldı.

FT, petrol ve akaryakıt fiyatlarındaki artışın, ABD’de gelecek yıl yapılacak seçimleri etkileyebileceğini ve Başkan Joe Biden’e karşı Cumhuriyetçilerin elini güçlendireceğini vurguladı.

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

İstanbul Avrupa yakası:

Benzin: 36,75 TL

Motorin: 37,93 TL

LPG (Otogaz): 17,24 TL

İstanbul Anadolu yakası

Benzin: 36,80 TL

Motorin: 37,93 TL

LPG (Otogaz): 17,69 TL

Ankara akaryakıt fiyatları

Ankara benzin fiyatı: 37,18 TL

Ankara motorin fiyatı: 38,36 TL

Ankara LPG fiyatı (Otogaz): 17,60 TL

İzmir akaryakıt fiyatları

İzmir benzin fiyatı: 37,24 TL

İzmir motorin fiyatı: 38,52 TL

İzmir LPG fiyatı (Otogaz): 17,31 TL