Değerli okuyucularım ve dostlarım, Aydın kazan ben kepçe misali, devamlı şehrin siyasetinin içerisindeyim. Gazeteci olarak kendi fikirlerimi değil, bürokrasinin, politikacıların ve halkın kepçeme takılan düşüncelerini, duayen Gazeteci Sn. Yavuz Donat gibi Aydın’ın vicdanı AYDINPOST’ta yazmaya çalışıyorum.

Geçen hafta röportaj yaptığım Aydın DSİ Bölge Müdürü Sn. Emrah Köleoğlu’nun AK PARTİ DÖNEMİNDE hayata geçirilen DSİ yatırımlarını anlatması büyük ses getirdi. Ayrıca, Aydın Büyükşehir’in arıtmalarını 10 senedir yapmadığını, buna ilişkin PROJELERİN yapımını sadece bir protokolle DSİ’ye bıraktığını ve halka Nazilli, Efeler ve Söke arıtmalarını DSİ’nin yaptığı yönünde algı yarattığını açıklaması çok önemliydi.

 

 

Türkiye’de milyonlarca üyesi olan ve bilimsel çalışmalar yürüten Türkiye Ziraatçılar Derneği, su üzerine çok önemli bir panel düzenledi. SU KRİZLERİ’nin ele alındığı panele geçmişte Aydın Ziraat Odası Başkanlığı yapan ve en son yasama döneminde Ak Parti’den milletvekili olan Sn. Rıza Posacı ve milyonlarca ortağı bulunan Haykoop’un Genel Başkanı ve TARİŞ Yönetim Kurulu Üyesi, Ak Parti’nin eski milletvekillerinden Sn. Ahmet Ertürk’le katıldım.

Dernek Başkanı Sn. Erdem Tusu, Vali Beye ulaşamadığını ve bunun için çok üzgün olduğunu ifade etti.

Erdem Bey BANA, “Su konusu Aydın çiftçisi için önemli bir konu değil mi?” diye bir soru yöneltti; cevap veremedim.

***

 

 

SN. GÖKHAN ÖKTEN İLE RÖPORTAJIM

 

Değerli okuyucularım ve dostlarım, Aydın AK Parti İl Başkanı Av. Gökhan Ökten’le yaptığım röportajı paylaşmak istiyorum.

 

Sn. Ökten, Aydın İl Başkanı olduktan sonra AK Parti İl Yönetimine büyük bir hareket getirdi. İlk imtihanını genel seçimlerde verdi. Milletvekili adaylarıyla yaptığı programlar sayesinde teşkilatı ayağa kaldırdı. Ayrıca, basınla da başarılı ilişkiler kurdu. AK Parti iktidarı pandemi, ateşi çıkan Dolar ve hayat pahalılığına karşı mücadele verirken, emekliler isyan ederken Milletvekili Adayları Sn. Mustafa Savaş, Sn. Seda Sarıbaş, Av. Ömer Özmen ve Aydın il teşkilatıyla üst düzey gayret göstererek başarılı oldular.

  

En son seçimlerde Sn. Mustafa Savaş’ın seçim çalışmalarını kendi aracımla gece- gündüz AYDINPOST adına takip ettim. Özellikle Umurlu’nun dağ köyü OVAAKÇA’da gece yarısında yağmur altında bir elinde küçük çocuğu, kucağında bebeğiyle bir köylü kadına “Bize soğan, patates değil, vatan gerekli” sözünü söyleten ve asıl mevzuyu kavramasını sağlayan AK Parti Milletvekili Mustafa Savaş Bey’in seçim çalışmalarını unutamam. 

 

Yönetimindeki gerek il gerek ilçe teşkilatlarından Gökhan Ökten Bey’e karşı en ufak bir çatlak ses çıkmadı. Milletvekilleri, Başkanlar, il ve ilçe yönetimleri Sn. Ökten’in kararlarına hiç itiraz etmediler. Halihazırda Gökhan Bey il teşkilatında mutlak hâkim durumda.

Partinin ağır topları, Ak Parti il teşkilatını kuran ve teşkilatta görev alan Sn. Ahmet Rıza Acar, Sn. Ahmet Ertürk, Sn. Mehmet Erdem ve Sn. Rıza Posacı yeni seçilen İl Yönetiminin toplantısına giderek Gökhan Bey’e ve ekibine başarılar dilediler; “Partimizin emrindeyiz, Başkan, sizlerin emrindeyiz” diyerek birlik beraberlik mesajı verdiler.

·         Ahmet Gözen: Ak Parti’yi ve Sn. Tayyip Erdoğan’ı nasıl anlatırsınız?

 

·         Sn. Gökhan Ökten: Ak Parti ve Tayyip Bey ülkemize hizmetler sundular. “Ak Parti’yle hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” dedik ve çok şeyi değiştirdik. Bunu liderimiz Sn. Tayyip Erdoğan yaptı. Sn. Tayyip Erdoğan günde 2 ila 3 saat uyuyan bir lider. Kendisini ülkeye hizmete adamış bir lider. Onun liderliğiyle bu hizmetleri yapmak bizim için de çok büyük mutluluk.

 

·         Ahmet Gözen: Tayyip Bey’in son yıllarda yaptığı “Dünya beşten büyüktür” çıkışı, Azerbaycan, Libya ve Rusya bağlamında geliştirdiği dış politika, harp sanayisindeki atılımları ve ülkemizdeki ulaşım altyapısının kurulmasıyla önemli bir liderlik sergilediği görülüyor.

 

·         Sn. Gökhan Ökten: Dünyadaki diğer liderler ifade ediyorlar. “Sn. Tayyip Erdoğan, dünyaya karşı yanlışa yanlış, doğruya doğru diyen bir dünya lideridir” diyorlar.

 

·         Ahmet Gözen: Aydın Ak Parti İl Başkanı olarak önümüzdeki seçimlere nasıl hazırlanıyorsunuz? Son seçimlerde CHP’yle aranızda 60 bin oy fark vardı. Bu fark son yerel seçimlerde 100 bindi. Bu farkı kapatmak için ne yapacaksınız?

 

·         Sn. Gökhan Ökten: Çok önemli bir seçimi geride bıraktık. Görevlendirilmem seçim sathı mailindeyken yapıldığı için kendimizi bir anda seçim arenasında bulduk. Seçimde eksikliklerimizi gördük ve bunları teşkilatımızla başarılı şekilde giderdik. İl ve ilçe yönetimlerimiz ile kadın kollarımızdaki tüm aksaklıları sona erdirdik. Seçimlerde, dünyada yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a ve AK Parti’ye güveninin devam ettiğini gördük. Karşı tarafa HDP ve PKK’nın destek verdiğinin ve bazı gizli protokoller yapıldığının ortaya çıktığına şahitlik ettik. Karşı cepheye destek veren dış güçlerin “Recep Tayyip Erdoğan gitsin de nasıl giderse gitsin” dedikleri çok önemli bir seçimi başarıyla geride bıraktık.

İL BAŞKANLIGIMIZIN BİNASINI DEĞİŞTİRİYORUZ. Ekim ayında gerçekleştireceğimiz kongreye kadar yerel seçimlerle ilgili hiçbir eksiğimiz kalmayacak.

Bu arada belediye başkanı adayımız için anketler yaptırıyoruz. Halkımız kimi istiyor, anlamaya çalışıyoruz. Bu süreci de bilimsel yöntemleri kullanarak yönetiyoruz. Bu arada siyasi faaliyetlerimiz de sürüyor. İlçelerde yapılması gerekenlere dair notlarımızı alıyoruz. Bu hususları önce milletvekillerimizle ve teşkilatımızla istişare ediyoruz. Ardından raporlayarak Genel Merkez’e iletiyoruz.

Aydın yerel yönetim anlamında ciddi bir umursamazlıkla karşı karşıya. Bunu söylerken üzülüyorum ve kelimelerimi özenle seçmeye çalışıyorum. Bu durumu Aydın’a yakıştıramıyorum. Ancak maalesef, bölgede geri kalmış bir il derekesine düştük. Önceleri çevre illere önderlik yapan, örnek olan Aydın, 15 yılda bu yerel yönetim anlayışıyla geriye gitti. İlçe Başkanlıklarımızla bu geri kalmışlığı telafi etmeye çalışıyoruz ama bu maalesef Aydın Büyükşehir’le mümkün değil. Bu bağlamda, biz “BİZE BAŞKAN ADAYI DEĞİL, BAŞKAN OLACAK ADAY LAZIM” diyoruz. Felsefemiz bu.

·         Ahmet Gözen: İl Başkanlığına geldikten sonra il parti yönetiminde bazı değişiklikler yaptınız. Kamuoyu bunun sebebini merak ediyor.

·         Sn. Gökhan Ökten: İlçe başkanlıklarından istifa edenler belediye başkanı veya meclis üyesi olmak istediler. Bunun için görevlerinden ayrıldılar. Bazı ilçe başkanlarımız en az 5 seçim geçirmişlerdi. Onlara tekrar görev vermek doğru olmazdı, büyük haksızlık yaşanırdı. Kongreler seçim sonrasına kalınca, Genel Merkezimiz bu yenilemeyi atama şeklinde yaptı. Bu adımlar zorlamayla değil hep istişareyle atıldı. Genel Merkezimiz bize bu yetkiyi verdi, biz de yaptık.

 

·         Ahmet Gözen: Bu anlattıklarınızın ardından önümüzdeki yerel seçimlere dair tablo yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. AK Partili eski Aydın Milletvekilleri Sn. Rıza Posacı ve Sn. Metin Yavuz Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adaylıklarını ilan ettiler. Bu kişiler İl Başkanı olarak sizinle istişare ettiler mi? Düşünceniz nedir?

 

·         Sn. Gökhan Ökten: Henüz resmi aday adaylığı süreci başlamadı. Sayın Milletvekillerimizin, kendilerine sorulduğunda görüşlerini söylemeleri tabii normal. Bize henüz aday adaylığı için başvuru yapmış değiller. Kendileriyle birebir bir görüşmem olmadı. Böyle düşünceleri olabilir. Bu bağlamda başka kişilerin de bazı talepleri var. Bizim yaklaşımımızda ise duygusallığa gram yer yok.

Biz Aydın Büyükşehir Belediyesini ve ilçelerini kazanmak istiyoruz. Bizim her partiden tanıdığımız var. Halk şunu söylüyor: “AYDIN’DA YEREL DEVRİMİ ARTIK GERÇEKLEŞTİRİN VE BİZİ BU BÜYÜKŞEHİR’DEN KURTARIN.” “Bizi Özlem Çerçioğlu’ndan kurtarın” diyorlar.  Biz bu seçimi kimin alabileceğine bakıyoruz. Hiçbir adaya yönelik duygusal bir yaklaşım içerisinde değiliz. Genel Merkez’le de çalışmalarımız bu minvalde devam ediyor.

·         Ahmet Gözen: Son günlerde Aydın kamuoyunda Efeler Belediye Başkanı

Fatih Atay sıkça yer alıyor. Fatih Atay’ın AK Parti’ye geçeceği söyleniyor.

Diğer bir iddiaya göre ise, Sn. Atay, MHP İl Başkanıyla samimiyetinden dolayı MHP’ye geçecek ve Cumhur İttifakı’ndan Efeler Belediye Başkanı adaylığını ilan edecek. Bu konuda neler söylersiniz? Size Fatih Bey’den böyle bir talep geldi mi?

 

·         Sn. Gökhan Ökten: Fatih Atay ile Özlem Çerçioğlu “BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ, BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ” dediler. Ama gelinen aşamada hiçbir proje ortaya koymadılar ve başaramadılar. Özlem Çerçioğlu 2019’dan önce CHP’li Söke, Kuşadası ve Efeler Belediye Başkanlarıyla kavga halindeydi. Bunun sonucu olarak bu ilçelere hizmet götürülmedi ve halka eziyet edildi. Bu herkesçe biliniyor. Sn. Çerçioğlu, 2019’dan sonra ise Söke, Nazilli, İncirliova ve Efeler Belediye Başkanlarıyla kavgaya tutuştu. Başkanlar, Özlem Çerçioğlu’nun hizmet üzerinden yaptığı mobbing ve eziyetle karşılaştılar. Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay Özlem Çerçioğlu yüzünden CHP’den ayrıldığını ifade etti. Burada toplumun esas görmesi gereken nokta, Özlem Çerçioğlu’nun ilçe belediye başkanlarıyla derdinin olduğudur. Özlem Çerçioğlu geçimsizdir ve bu nedenle bu kişilere MOBBİNG uygulamaktadır.

 

Fatih Atay şu an bağımsız bir belediye başkanı. MHP’yle görüşüp görüşmediğini bilmiyorum.  Haluk Başkanla konuşmadım. Benimle veya ekibimle bir teması olmadı. AK Parti’ye geçişle ilgili olarak bizimle doğrudan ya da dolaylı bir teması yok.

 

·         Ahmet Gözen: Kamuoyunda, Özlem Çerçioğlu’na karşı bugüne kadar ciddi bir muhalefet yapmadığınız izlenimi var. Mesela Fatih Atay, asfalt yolsuzluğunu ve diğer yolsuzlukları, mahkemelerde bekleyen dosyaları gündeme getirdi. Aydın’ın Özlem Çerçioğlu yüzünden geri kaldığını ve köye dönüştüğünü ifade etti. Halk ise, AK Parti yöneticileri bunları niye konuşmuyor ve muhalefet yapmıyor diye serzenişte bulunuyor. Bu konular için neler söylersiniz?

·         Sn. Gökhan Ökten: Vatandaş ne diyorsa haklıdır. Vatandaşın bu tür eleştirilerini samimi görüyoruz. Onların bildiği, işittiği, hissettiği bir şey var ki bizi eleştiriyorlar. Burada haklılık payı var mı, evet var. Şu an yerel seçimlere giriyoruz. Bu eleştiriler, önceki yıllarda yapılması gereken muhalefete ilişkin olabilir. Ben şu anda kendi dönemim için konuşuyorum. Bu hususların konuşulacağı ve kamuoyuyla paylaşılacağı bir döneme doğru gidiyoruz. YEREL DEVRİMİ YAPACAĞIZ, MUHALEFETİMİZ ŞİMDİ BAŞLIYOR. Aydın’da nelerin yanlış yapıldığını, bu yanlışları kimlerin yaptığını konuşacağımız ve paylaşacağımız bir döneme girdik. Biz bu takipleri basınla birlikte yapacağız ve son derece şeffaf olacağız. Yerel yönetimle ilgili olarak 7 Ekim’den sonra bazı çalışmalarımız olacak.

 

·         Ahmet Gözen: Özlem Çerçioğlu kendisine ait bir avukat ordusuyla gazetecilere dava açıyor. Maşallah yargı da bizim dosyalarla ilgili jet kararlar veriyor. Fakat Özlem Çerçioğlu’nun dosyaları mahkemelerin tozlu raflarında bekliyor. Buna ne diyeceksiniz?

·         Sn. Gökhan Ökten: Bana bunları sormanız çok önemli. Şimdi ben bu konuda bir şey söylesem “Yargıya müdahale ediyor” derler. Peki biz bağımsız yargıya laf mı söylüyoruz? Hayır. Biz yaşadığımızı ifade ediyoruz, siz de yaşadıklarınızı ifade ediyorsunuz.

Tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde ceza almış gazeteci arkadaşlarımız var. Bu karar jet hızıyla alınmış bir karar. Ben avukatım. Bunun kamu vicdanında sorgulanması lazım. Gazeteci arkadaşlar da tabii, kalemiyle, diliyle yanlış yapmış olabilirler. Ancak, yargılandığı süre göz önünde bulundurulduğunda, maalesef başka dosyalarda bu hız yok. Sadece Özlem Çerçioğlu ve etrafıyla ilgili davalarda karşı taraf bu kadar hızlı şekilde yargılanıp cezalandırılıyor. Davalı kendileriyse maalesef süreç bu kadar hızlı ilerlemiyor. İyileştirme, dosyaların birleştirilmesi ve infazın ertelenmesi kararları neden oluyor? Kamuoyuna Özlem Çerçioğlu’nun dosyalarıyla ilgili 5-6-7 yıldır neden karar verilmediği maalesef açıklanmıyor. KAMUOYU BURADA BAĞIMSIZ YARGININ GÜCÜNÜ HİSSETMEK İSTİYOR. Sizin söylediğinize bir hukukçu olarak destek veriyorum. HERKES EŞİT YARGILANMALI, EŞİT SÜRELERDE, CEZALAR EŞİT OLARAK VERİLMELİ. Hiçbir kayırmayı kamu vicdanı kabul etmez. İster Büyükşehir Belediye Başkanı ister Özlem Çerçioğlu olsun, kimse için kayırma yapılmamalı.

·         Ahmet Gözen: Fatih Atay’ın Özlem Çerçioğlu’yla ilgili suçlamaları var. Asfalt suçlaması, zimmete para geçirme suçlaması… Bu suçlamaları, Aydın’ın Özlem Çerçioğlu döneminde köy olduğunu iddia eden 40 yıllık CHP’li Belediye Başkanı olarak yaptı. Peki, Aydın Valisi ve Cumhuriyet Başsavcısının devlet zararı iddiası varken harekete geçmeleri gerekmez mi? Ama hala bir hareket yok. Siz bu konuda ne diyorsunuz?

 

·         Sn. Gökhan Ökten: Grup Başkanımız Abdullah Güler Bey, Aydın’a yaptığı ziyarette gazetecilerin aynı sorularına muhatap oldu. “CHP’li bir belediye başkanı diğer bir CHP’li belediye başkanı hakkında yolsuzluk suçlamasında bulunuyor. Ne diyorsunuz?” diye sorulduğunda “Bu bir suç ihbarıdır. Cumhuriyet başsavcıları gerekeni yapacaktır” dedi. Biz de aynı görüşteyiz; bu bir ihbardır. Bu konuda bağımsız yargı gerekeni yapıyordur. Makul sürede Cumhuriyet Başsavcılığı ve Valilik tarafından gerekli bir adım atılmadığında biz Ak Parti Belediye Meclis Grubu olarak şikâyetimizi ilgili yerlere yapacağız.”

 

·        Ahmet Gözen: Son sözünüz…

 

·         Sn. Gökhan Ökten: Biz vatandaşımıza hizmet için varız. Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin gerek çöp yolsuzluğu gerek asfalt yolsuzluğu, adliye binası yeri yolsuzluğu, büyükşehir belediyesi binası cephe giydirme yolsuzluğu veya kamulaştırma garabetleri olsun, bunların hepsinin takipçisi olacağız. Şehir Hastanesi’nin yapılmayan yolu, Buharkent ve Aydın’ın jeotermalle ısıtılmasının engellenmesi dahil Büyükşehir’in sorun çıkardığı her konunun belgelerle takipçisi olacağız.

 

Ahmet Ağabey son olarak, Aydınpost’a ve size teşekkür ederim.

Aydın’daki baraj ve arıtmaların durumunu DSİ Bölge Müdürü Sn. Emrah Köleoğlu’yla konuştuk Makale: Aydın’daki baraj ve arıtmaların durumunu DSİ Bölge Müdürü Sn. Emrah Köleoğlu’yla konuştuk