Ticaret Bakanlığı 45 ilin ocak ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Buna göre bahsi geçen ayda İstanbul ihracat alanında yıllık bazda yüzde 0,3 azalışa rağmen toplam 4,3 milyar dolarla birinci oldu. En fazla artış sağlayan il ise Mersin olarak açıklandı.

İSTANBUL ZİRVEDE YER ALDI

2024’ün ilk ayında 2023’ün aynı ayına göre faaliyet illeri bazında ihracatta; İstanbul yüzde 0,3 azalışa rağmen toplam 4 milyar 330 milyon dolarla listenin başında yer aldı. 
İstanbul’u yüzde 5,7 artış ve 2 milyar 504 milyon dolarla Kocaeli izledi.

İzmir yüzde 1,3 artış ve 1 milyar 851 milyon dolarla üçüncü, Bursa yüzde 0,4 artış ve 1 milyar 275 milyon dolarla dördüncü, Mersin ise yüzde 31,2 artış ve 891 milyon dolarla beşinci sırada yer aldı.

EN FAZLA ARTIŞ SAĞLAYAN İL MERSİN

Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre faaliyet illeri bazında ihracatta; Mersin'in 212 milyon dolarla en fazla artış sağlayan il oldu. Kocaeli ise 135 milyon dolarla ikinci sırada yer aldı.

En fazla artış sağlayan iller sıralamasında, Hatay 125 milyon dolarla üçüncü, Yalova 89 milyon dolarla dördüncü, Çorum 67 milyon dolarla beşinci oldu.

Ticaret Bakanlığının 2024 yılı başında üretim yerleri dikkate alınarak hesaplanan faaliyet illerine göre ihracat istatistikleri, yıllık bazda 2022 ve 2023 yıllarını kapsayacak şekilde karşılaştırmalı açıklandı. 

Bakan Kacır yatırımcılara seslendi: Türkiye, yatırımcılar için karlı ve güvenilir bir adrestir Bakan Kacır yatırımcılara seslendi: Türkiye, yatırımcılar için karlı ve güvenilir bir adrestir

Söz konusu istatistiklerin il bazlı/bölgesel politikaların veriye dayalı olarak belirlenmesine önemli katkılar sağlamasının hedeflendiği vurgulanan açıklamada, "Ticaret Bakanlığı olarak ihracatçımız, sanayicimiz, üreticilerimiz ve iş insanlarımızla birlikte istişare halinde belirlenen yol haritalarımızı uygulayarak her ilimizin refah düzeyini artırarak Türkiye ekonomimize en üst seviyede katkı vermesi için çalışmalarımıza devam edilecektir." ifadesi kullanıldı.