Ukrayna Adalet Bakan Yardımcısı Vysotska, “Yasa kabul edilmeden önce yaptığımız bir tahmine göre bu 3,000'den fazla kişiyi kapsıyor” dedi

Ukrayna Adalet Bakan Yardımcısı Olena Vysotska dün yaptığı açıklamada, Ukrayna'da 3.000'den fazla mahkûmun Rus işgaline karşı daha fazla savaşçı bulmayı amaçlayan yeni yasa kapsamında silahlı kuvvetlere katılmak için başvuruda bulunduğunu söyledi.

AFP'nin haberine göre Vysotska Ukrayna televizyonuna verdiği demeçte, "Yasa kabul edilmeden önce yaptığımız bir tahmine göre bu 3,000'den fazla kişiyi kapsıyor" dedi.

Ukrayna meclisi mayıs ayı başında, Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy tarafından derhal imzalanan, belirli kategorilerdeki mahkumların şartlı tahliye karşılığında silahlı kuvvetlerde savaşmasına izin veren bir yasayı kabul etti.

Bu yasa, ülkelerini savunma arzusunu dile getiren mahkumları da kapsar ve mahkûmun fiziksel ve psikolojik sağlığının yerinde olduğunun belirlenmesinin ardından, askeri makamların onayını gerektirmektedir.

SON DAKİKA: Joe Biden, adaylıktan çekildi SON DAKİKA: Joe Biden, adaylıktan çekildi

Bu yasa, özellikle "ikiden fazla kişinin kasten öldürülmesi", cinsel şiddet, ulusal güvenliğe yönelik saldırılar veya "ciddi" yolsuzluk nedeniyle mahkûmiyet gibi bazı ciddi suçlardan hüküm giymiş mahkumları kapsamamaktadır.

Sadece cezaevinde üç yıldan az kalmış olan mahkumlar böyle bir talepte bulunabilecek.

İki yılı aşkın bir süredir Rus işgaline direnen Ukrayna, asker ve silah sıkıntısı, ayrıca sayıca üstün bir Rus ordusuyla karşı karşıya.

Kiev, nisan ayında zorunlu askerliği kolaylaştırmayı ve askerlikten kaçanlara yönelik cezaları önemli ölçüde arttırmayı amaçlayan, askeri seferberlikle ilgili tartışmalı bir yasayı kabul etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı, askere çağrılabileceklerin yaş sınırının 27'den 25'e indirildiğini açıkladı.

"Ukrayna'daki Mahkumların Korunması" adlı sivil toplum örgütünün yöneticisi Oleg Tsvili, mayıs ayı başlarında verdiği demeçte, Ukraynalı tutukluların "ete" dönüştürülmesinden ve "Rusya'da olduğu gibi" "bir hiç uğruna" savaşmaya gönderilmesinden korktuğunu söyledi.

Rusya'da Wagner paramiliter grubu 2022'den itibaren Rus hapishanelerinden on binlerce mahkumu bünyesine kattı ve bu mahkumlar daha sonra, özellikle de Bahmut Savaşı sırasında, kanlı saldırılarda öldürüldü.