Eğitim Gündemi: AGD Kocaeli Şubesi, 12 yıllık zorunlu eğitimin sonlandırılması için resmi bir başvuruda bulundu ve bu talebi kamuoyuyla paylaştı.

İYİ Parti'deki yaprak dökümü sürüyor: Üst düzeyde istifa geldi... 'Genel İdare Kurulu'nda CHP'yi savundum' deyip duyurdu İYİ Parti'deki yaprak dökümü sürüyor: Üst düzeyde istifa geldi... 'Genel İdare Kurulu'nda CHP'yi savundum' deyip duyurdu

Eğitim Sistemi Değişikliği İçin Çağrı

Eğitim camiasının uzmanları ve paydaşları, 12 yıllık zorunlu eğitimi artık tercih etmemekte. Prof. Dr. Necati CEMALOĞLU, "12 yıllık zorunlu eğitim, artık sorunların kaynağı haline geldi. Yeni bir eğitim modeline geçilmeli; 1+5+3+3 modeliyle ortaokuldan sonra zorunlu eğitim sona erdirilmeli ve mesleki eğitim ile çıraklık eğitimine önem verilmelidir. Her bireye lise ve üniversite eğitimi sunmak sürdürülebilir değildir." şeklinde açıklamalarda bulundu.

Dernekten Açıklama Geldi
Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) tarafından düzenlenen bölge toplantısı, Anadolu Gençlik Derneği Kocaeli binasında gerçekleştirildi. Toplantı öncesinde yapılan basın açıklamasında, Gazze'deki olaylar, Türkiye'deki eğitim sistemi ve öğretmenlerin karşılaştığı sorunlar ele alındı. Basın açıklamasını ÖĞ-DER Kocaeli Şube Başkanı Ramazan Çakır gerçekleştirdi.

Filistin Meselesi ve Eğitim Sistemimizdeki Sorunlar
Çakır, "Eğitim konularına girmeden önce hepimizin yüreğini sızlatan Gazze trajedisine dikkat çekmek istiyorum. İşgal altındaki İsrail, 7 Ekim'den bu yana vahşice Filistinli kardeşlerimizi katletmeye devam ediyor. Bu insanlık dışı olaya sessiz kalanlar, gelecekte bu sorumluluğun hesabını vereceklerdir. Biz, Filistin'e yapılan zulmün yarın başka ülkelerde de yaşanabileceği endişesini taşıyoruz." şeklinde konuştu.

Eğitim Sistemimizdeki Düzensizlikler ve Çözüm Önerileri

Öğretmenlerin değerinin düşürülmesi, eğitim camiasında endişe yaratıyor. Sosyal medyada dolaşan videolarda öğrencilerin öğretmenlere karşı saygısız davranışları ve okullardaki disiplinsizlikler, eğitim kalitesinin düştüğünün göstergesi. Öğretmenlerin, öğrenci ve veli karşısında değersizleştirilmesi, eğitim sistemimizin temel sorunlarından biri haline gelmiştir.

Çözüm Arayışı

Şuurlu Öğretmenler Derneği olarak Millî Eğitim Bakanı Sayın Yusuf Tekin'e sesleniyoruz. Temel eğitimden sonra zorunlu eğitimin sona erdirilmesi, mesleki eğitimin önünün açılması ve öğretmenlerin değerinin yeniden kazanılması için adımlar atılmalıdır.