Geçtiğimiz dönemde zincir marketlerde meydana gelen zamlar herkes tarafından tepki toplamıştı. Şimdi ise marketlerin birbirleri ile zam yazışmaları sızdırıldı.

Gram altın fiyatı zirveye oynuyor! Yılın en yüksek seviyesine ulaştı Gram altın fiyatı zirveye oynuyor! Yılın en yüksek seviyesine ulaştı


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Market fiyatlarına dolar kurundaki çalkalanmaların yaşanmasıyla ciddi anlamda zam gelmişti. Kısa sürede tepki çeken bu zincir marketlerin zamları hakkında yazışmalar gün yüzüne çıktı.

Rekabet Kurumu’ndan 2.7 milyar ceza alan 5 zincir market ve 1 tedarikçinin arasındaki yazışmalara ortaya çıktı. Yazışmalarda bir tedarikçi, zam yapmayan marketleri uyarmasıyla dikkat çekti. Beş zincir marketle bir tedarikçi firmaya kesilen 2,7 milyar liralık cezanın gerekçeli kararı belli oldu.Rekabet Kurumu’nun sitesinde yayınlanan kararda 5 zincir marketin tedarikçilerle beraber hareket ettikleri WhatsApp ve mail yazışmalarına paylaşıldı.

WhatsApp grubunda yağ tedarikçisi bir firmanın çalışanı bir market yöneticisine “Cuma gününe organize oluyoruz biz fiyat geçişinde. Sen (….) market ve öbür tarafları organize eder misin?. Cuma rafa yansıyacak” diyerek yazıyor. “Tamamdır” cevabı alan tedarikçi piyasaya devamlı müdahale ediyor. WhatsApp yazışmalarında 5 litrelik ayçiçek yağının reyonda 35 lira olarak görülen etiket görselinin paylaşılması üstüne zincir market çalışanı “Güzel abi piyasa yükselirse problem yok. Bu arada raf fi yatları salı günü itibarıyla yükselecek. Pazartesi organize olup herkesin salı gününe geçmesi gerekiyor” ifadesini kullanıyor.

Bunun üstüne tedarikçi çalışanı “Pazartesi 39.95 TL raf fiyatına geçiyoruz. Pazartesi sabah mail göndereceğiz size” diyor. Market çalışanı “Okey salı günü itibarıyla geçmis oluruz” derken bu yazışmadan üç gün sonra başka bir market zincirini kastederek tedarikçiye “(…) market fiyatları geçmemiş” diyor. Tedarikçi ise bu mesaja atfen “1 lt var onu da geçecek merak etme” ifadesini kullanıyor.

Aynı yazışmanın devamında bu defa (…) marketteki etiket fiyatları paylaşılıyor ve başka bir marketteki 1 litre yağın rafta yarın 10.95 TL olacağı söylenerek “Yarın siz de geçin lütfen. Yöneticiye onaylattık. Sıkıntı çıkmayacak. Yardımını rica ediyorum kardeşim” deniyor.