Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, son altı ay içerisinde ikinci defa özel kuvvetler komutanını değiştirdi.

Albay Serhiy Lupançuk'un görevden alınması ve yerine Tuğgeneral Oleksandr Trepak'ın atanması, cumhurbaşkanının internet sitesinde bu karara ilişkin herhangi bir açıklama yapılmayan iki kararnameyle duyuruldu.

Trepak, 2014 yılından bu yana Doğu Ukrayna'da Rusya destekli ayrılıkçılara karşı savunma operasyonlarına aktif olarak katılıyor. Trepak o zamanın en büyük operasyonlarından biri olan Rusya'nın Donetsk havaalanına yönelik saldırısını püskürtmek için yapılan operasyona liderlik etmişti.

Ukrayna ordusunun komuta zinciri, Zelenskiy'in Genelkurmay Başkanı Valeriy Zaluzhnyi'nin yerine o zamanki kara kuvvetleri komutanı Oleksandr Syrskyi'yi getirdiği şubat ayından bu yana farklı düzeylerde değiştirildi.

O dönemde Zelenskiy, silahlı kuvvetlerin kontrolünü yeni bir askeri liderliğin ele aldığını söyledi ve birliklerin günlük ihtiyaçlarını anlayan deneyimli komutanları getirerek sistemi "yeniden başlatma" sözü verdi.

Değişim, Ukrayna ordusunun insan gücü eksikliği çekmesi ve top mermisi stoklarının azalmasından yararlanan Rus birliklerinin doğu cephesinde ilerlemeye başladığı bir zamanda gerçekleştirildi.

Perşembe günü yayınlanan ayrı bir kararnameyle Zelenskiy, mart ayında görevden aldığı Dmytro Hereha'yı da ordunun destek güçlerinin komutanlığına yeniden atadı.

Milyonları öldüren hastalığın nasıl yayıldığı bulundu Milyonları öldüren hastalığın nasıl yayıldığı bulundu

Lupançuk, selefi Viktor Horenko'nun ani görevden alınmasının ardından geçen Kasım ayında özel kuvvetlere komuta etmek üzere atanmıştı.

Özel kuvvetlerin kamuya açık bir profili bulunmuyor ancak Ukrayna'nın Rusya'nın elindeki bölgelerde, özellikle de Kırım yarımadasında gerçekleştirdiği operasyonlarda yer aldığı düşünülüyor.