• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053

  Zamlar köylü kadınlara yaradı

  27.11.2008 11:20
  Dünyada ve ülkemizde baş gösteren ekonomik kriz bir çok sektörü olumsuz etkilerken, bazıları ekonomik krizden de faydalanmasını biliyor.
  Zamlar köylü kadınlara yaradı
  Zamlar köylü kadınlara yaradı Zamlar köylü kadınlara yaradı Zamlar köylü kadınlara yaradı

  Yaşanan kriz nedeniyle herkes değişik tasarruf önlemleri ile giderlerini kısmanın yolunu ararken, artık gazyağı ile soba tutuşturmak da lüks oldu. Şehirlerde yaşanan ekonomik krizi dikkate alan köylü bayanlar köylerinden topladıkları çıraları satarak para kazanmaya başladı.
  Havaların soğuması ile birlikte Aydın"da semt pazarlarında bayanlar süt ve yoğurdun yanında çıra satışlarına başladılar. Önceki yıllarda çıranın sadece köylerde kullanıldığını ve çoğu kişinin birkaç litre gazyağı alarak kış mevsimi boyuca sobalarını gazyağı ile tutuşturduğunu belirten Aydın"ın dağ köylerinde yaşayan Filiz Yumurtaş, şehirdeki süt yoğurt sattığı müşterilerinin tavsiyesi ile çıra satışına da başladığını söyledi. Bağı 2 YTL"den satılan çıraların orman köylerinde yaşayan kadınlar için ayrı bir geçim kaynağı olduğunu belirten Filiz Yumurtaş “Eskiden herkes gazyağı ile sobasını tutuştururdu. Şimdi vatandaş bunun bile hesabını yapmaya başladı. Geçenlerde süt yoğurt verdiğim bir müşterimin talebi doğrultusunda ona vermek için çıra getirdim. Çırayı gören herkes almak istedi. Bunun üzerine her hafta pazara gelirken çıra da getiriyorum. Peynir ekmek gibi satılan çıralar bizler için ayrı bir gelir kaynağı oldu. Akaryakıt zammı ve ekonomik kriz nedeniyle Aydın"da çıra kulalnımı arttı” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim