banner339
banner274

Sera Kadıgil için tutuklama talebi

CHP Parti Meclisi (PM) üyesi Sera Kadıgil sosyal medya paylaşımları nedeniyle hakkında başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındı. CHP'den Kadıgil'in gözaltına alınmasına ilişkin açıklama geldi.

Sera Kadıgil için tutuklama talebi
banner401
banner427

CHP’li Meclis üyesi Saliha Sera Kadıgil, Bilal Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla yargılandığı davada ifade vermek üzere geldiği adliyede polisler tarafından gözaltına alındı. Dava kapsamında ifade vermesi beklenen Kadıgil savunmasının ardından hakkındaki gözaltı kararı kapsamında emniyete götürüldü. 

Kadıgil’in, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle açılan soruşturma kapsamında gözaltına alındığı, söz konusu paylaşımlarda "Cumhurbaşkanı’na hakaret" ve "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama" suçunu işlemekle suçlandığı öğrenildi. 

CHP’Lİ MİLLETVEKİLLERİNDEN DESTEK

Duruşma başlayana kadar polis gözetiminde bekleyen Kadıgil, duruşmada savunmasını yaptıktan sonra polisler tarafından İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Sera Kadıgil’e destek olmak için CHP’li milletvekilleri Barış Yarkadaş, Selina Doğan ve Onursal Adıgüzel adliyeye gelirken, Kadıdil’in avukatlığını da  babası Engin Çelik Kadıgil yaptı. 

CHP'DEN AÇIKLAMA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan "Sera Kadıgil, çalışkan bir parti meclisi üyesidir, çalışkan bir avukattır. Son dönemde özellikle Anayasa değişikliği sürecinde televizyonlarda gösterdiği yüksek performans nedeniyle göz dolduran bir arkadaşımızdır. Konuşmaları sade, berrak net anlatımı ile Anayasa’ya niye karşı çıktığımızı çok rahat anlatıyordu. Karşısına çıkan akademisyenleri de hırpalayıp bir kenara koyabilecek yetenekte bir arkadaşımızdı. Son dönemdeki çıkışları göz doldurmuş ve iktidar kanadını korkutmuş olacak ki geçen hafta sonundan itibaren Sera Kadıgil için bir linç kampanyası başladı. 7 yıl öncesinde attığı twetler, parçalanarak montajlanarak, anlamlarından koparılarak servis edilmeye başlandı. Bunlardan dolayı hiçbir kaygımız korkumuz yok" dedi. 

TUTUKLAMA TALEBİ 

Avukat Sera Kadıgil savcılığa verdiği ifadenin ardından, tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk edildi.

Yargılandığı dava kapsamında savunmasını yaptıktan sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen Kadıgil akşam saatlerinde savcı karşısına çıkarılmak üzere adliyeye getirildi. 

Savcı Umut Tepe tarafından sorgulanan Kadıgil, "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama ve halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik" suçundan tutuklanması talebi ile mahkemeye sevk edildi. 

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2017, 18:30
banner218