banner339
banner274

Sağlık Bakanı açıkladı! Tiryakileri ilgilendiriyor

Sağlık Bakanı CNN Türk canlı yayınında sigara yasağı ile ilgili konuştu. Bakan sigaraya zam yapılıp yapılmayacağını da açıkladı

Sağlık Bakanı açıkladı! Tiryakileri ilgilendiriyor
banner401
banner427

Sağlık Bakanı canlı yayında soruları yanıtladı. "Sigara vergileri yüksek, artış gündemde değil" dedi. Sigara ile ilgili düzenlemelere ilişkin konuşan Bakan Akdağ, "Yaptığımız çalışmalar ile 2002'den 2012'ye kadar sigara tüketimini yüzde 31'den yüzde 27'ye düşürdük. Ancak 2012'den sonra tekrar sigara tüketim oranı yükselişe geçti ve şu anda yüzde 317e çıktı, başladığımız yere geri döndük. Özellikel gençlerde sifara tüketim oranı artıyor" dedi.

VERGİ ARTIŞI OLMAYACAK

Akdağ, sigarayı cezbedici hale getiren sigara firmaları ile açıkta sigara satan market ve benzeri iş yerlerine dikkat çekerek, şunları söyledi: "Açıkta sigara satılmasının önüne geçeceğiz. Sigaraları genellikle marketlerde ya da buna benzer satış yerlerinde son çıkış noktalarına, para ödenen kısımlara koyarak orada cezbediyorlar. Sanki çiklet satar gibi..." Sigarada vergi artışı yapmayı planlamadıklarını belirten Bakan Akdağ, "Zaten yüksek. vergi artışı düşünmüyoruz. Düz paket uygulaması referandum sonrası başlayacak. Kasaların arkasında da sigara satışı yasaklanacak. Sigara kapalı alanda satılacak" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2017, 11:49
banner218