banner339
banner313

'Pes artık' dedirten olay... Öldürdüğü eşinin maaşını istedi, 'saygın tutum' indirimi aldı

Erzurum’da boşandığı 2 çocuğunun annesi Neslihan K.’yi 7 yerinden bıçaklayarak öldürdükten sonra intihara kalkışan, cezaevinde iken maaşını isteyen Halil İbrahim K.’ye, Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası, İstinaf Mahkem

'Pes artık' dedirten olay... Öldürdüğü eşinin maaşını istedi, 'saygın tutum' indirimi aldı
banner401
banner427

Cinayet, 28 Mart 2016 günü merkez Palandöken İlçesi’ndeki Müftü Solakzade Mahallesinde meydana geldi. İşsiz, 43 yaşındaki Halil İbrahim K. ile Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi’nde güvenlik görevlisi 31 yaşındaki Neslihan K. şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşandı.

Olaydan 1 ay sonra eski eşini arayan Halil İbrahim K. boşanma kesinleşmediği için soyadı değişmeyen Neslihan K. ile tartıştı. Halil İbrahim K. yanındaki bıçakla genç kadınının boynunu 3 yerinden kesti, daha sonra göğsüne 4 bıçak darbesi ile öldürdü. K. ardından aynı bıçakla kendi boğazını keserek intihara kalkıştı. Neslihan K. toprağa verilirken, hastanede tedavi gördükten sonra taburcu edilen Halil İbrahim K. 4 Nisan 2016’da çıkarıldığı 2’nci Sulh Ceza Hakimliği’nde tutuklandı.

SGK'YA BAŞVURDU

Halil İbrahim K. hakkında Erzurum 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. K. yargılanma aşamasında öldürdüğü eşinin aylığını almak için cezaevinden SGK’ya dilekçe ile başvurdu. Ancak, K.’nin bu istemi kabul edilmedi. 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde 6 Eylül 2016 günü görülen karar duruşmasında Halil İbrahim K. ’Kasten nitelikli insan öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına mahkum edildi. Erzurum 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, Halil İbrahim K.’ye öldürdüğü eşine iftira attığı için tahrik ve takdir indirimi uygulamadı.

Kararın temyiz edilmesi ardından dosya, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1’nci Ceza Dairesi’nde görüşüldü. Ceza Dairesi ’Halil İbrahim K.’nin istinaf aşamasında saygılı tutum ve davranışları, delilleri dairemize yanlış aksettirme imkanı varken kötüye kullanmaması, yerel mahkemenin sanığın kişiliği üzerindeki değerlendirmesinin annelerinin ölmesi nedeniyle sanıkla husumeti bulunan müşterek çocuklarının beyanına dayanması, pişman olduğunu açıkca belirtmesi ve cezanın geleceği üzerindeki etkileri nedeniyle’ iyi hal indirimi ile cezayı ömür boyu hapse çevirdi.

YARGITAY'A BAŞVURDULAR

Neslihan K.’nin ailesinin Avukatı Muhammed Sönmez, İstinaf Mahkemesinin verdiği karara itiraz ettiklerini söyledi. Dosyanın Yargıtay’da bozulacağına inandıklarını vurgulayan Avukat Muhammed Sönmez, şöyle dedi:

"Yargıtay’a temyiz için müracaat ettik. Takdir indirim hallerinin nasıl kullanılacağı kanunda bellidir. Bir kişinin duruşmada susması onun iyi halini göstermez. İyi halden yaralanabilmek için gerçekleştirilen eylemi samimi bir şekilde anlatması gerekmektedir. Ancak sanık olayı tasarlayarak gerçekleştirmiştir. Bütün bunları mahkemeden saklamıştır. Bu halde de iyi hal indirimi uygulanması hukuka aykırıdır. Dosyanın Yargıtay’da bozulacağını düşünüyoruz."

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2017, 12:11
banner218