banner158

Ölmeden önce kendi mezarını kazdı!

Konya'nın Ilgın İlçesi'nde 86 yaşındaki, 7 çocuk babası Ahmet Çınar, 42 yıl önce vefat eden eşi Fatma Çınar'ın mezarının yanına, kendi mezar yerini kazdı.

Ölmeden önce kendi mezarını kazdı!


Mezarı 2 günde kazdığını belirten Çınar, ''Ben öldükten sonra çocuklarım, üzülecek ve ağlayacak. O sırada bir de benim mezarımla uğraşmasınlar. Ayrıca köyümüzde parayla mezar kazıyorlar. Bir de benim mezarım için çocuklarım para vermesinler'' dedi.
 
Ilgın'ın eskiden köy statüsünde olan Bulucak Mahallesi'nde oturan çiftçi Ahmet Çınar'ın, eşi Fatma Çınar, 42 yıl önce vefat etti. Eşinin cenazesini köy mezarlığına defneden Ahmet Çınar, yanındaki alanı da kendisi için mezarlık yeri ayırıp, çevresinede ağaçlar dikti. Geçen yıl Umre ziyaretinden dönen Ahmet Çınar, kendi mezarını hazırlamaya karar verdi. İlk olarak mezarlık olarak belirlediği alanı sulayıp, toprağın yumuşamasını sağlayan Çınar, 2 günde kendi mezar yerini kazıp, hazırladı.
 
EŞİMDEN ÖLÜNCEDE AYRI KALMAK İSTEMİYORUM
 
Her gün kendi mezarının başına gelip, içindeki otları temizleyen Çınar, şunları söyledi:
 
''Eşim ölünce ondan ayrı kaldım. Ölünce ayrı kalmamak için yıllar önce onun mezarının yanına kendi mezarım için yer ayırdım. Çevresine ağaçlar dikip, sürekli bakımını yaptım. Geçen yıl da Umre'den geldikten sonar 2 günde mezarımı kazıp, hazırladım'' dedi.
 
Çocuklarının para verip mezarını kazdırmaması için mezarını hazırladığını ifade eden Çınar, ''Ben öldükten sonra çocuklarım, üzülecek ve ağlayacak. O sırada bir de benim mezarımla uğraşmasınlar. Ayrıca köyümüzde parayla mezar kazıyorlar. Bir de benim mezarım için çocuklarım para vermesinler'' dedi.
 
Çınar, ölen 2 kızının mezarının etrafına da ağaç diktiğini ve oranın da sürekli bakımını yaptığını söyledi. 
 

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2014, 11:54
banner192