banner339
banner313

Noterlerde yapılan, araçların satış ve devirlerine ilişkin sözleşmelerin 20 yıllık saklanma süresi 15 yıl oldu

Noterlerde yapılan, araçların satış ve devirlerine ilişkin sözleşmelerin 20 yıllık saklanma süresi 15 yıl oldu

Noterlerde yapılan, araçların satış ve devirlerine ilişkin sözleşmelerin 20  yıllık saklanma süresi 15 yıl oldu
banner401
banner427

Noterlerin tescil edilmiş araçların satış ve devirlerine  ilişkin yaptığı sözleşmelerin 20 yıl olan saklanma süresi 15 yıla düşürüldü.

Noterlik Daireleri Arşiv Hizmetleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik  Yapılmasına Daire Yönetmelik, bugünkü Resmi gazete'de yayımlandı.

Buna göre, noterliklerde yapılan işlemler, saklanma şekil ve esasları  bakımından, "A, B, C ve D" diye dört gruba ayrıldı. 

Sadece tescil edilmiş araçların satış ve devirlerine ilişkin  sözleşmeleri kapsayan D grubuna piyango ve özel kuruluşların, kura, seçim ve  toplantılarında yapılan belgelendirmelerin de yer aldığı tespit işlemleri, emanet  işlerine ait tutanaklar, imza onaylı veya onaysız tüm tebligat işlerine ilişkin  işlem kağıtları ve tercüme işlemleri de dahil edildi.

Yönetmelikteki düzenleme ile işlem kağıtlarının saklanma süreleri de  değiştirildi.  B grubunda yer alan özel ve tüzel kişilerin, noterliklerde  yaptırdıkları defter, fatura, makbuz ve benzeri diğer onaylamalara ilişkin işlem  kağıtları ile örnek işlemler 10 yıl, C grubundaki Türk Ticaret Kanunu hükümlerine  göre yapılan protesto işlemleri ise 5 yıl saklanacak.

Düzenleme ile D grubundaki işlemlerin 20 yıl olan saklama süresi de  düşürüldü. Değişikliğe göre tescil edilmiş araçların satış ve devirlerine ilişkin  sözleşmeler ile grupta yer alan diğer işlemlerin saklama süresi 15 yıl olacak.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2017, 11:47
banner218