banner339
banner313

Konut alacaklara müjde! Vergi indirimi yolda

Maliye Bakanlığı, gayrimenkul sektörünü hareketlendirmek için tapu harçları çeşitli vergi indirimlerini de kapsayan bazı düzenlemeler için düğmeye bastı.

Konut alacaklara müjde! Vergi indirimi yolda
banner401
banner427

Maliye'nin tapularla ilgili yetki almasına ilişkin yasa teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunuldu.
 Teklifte inşaat sektörünün de yüzünü güldüren düzenlemeler yer alıyor. Maliye tapu harçlarında farklılığa gitmek için yetki alırken, yabancıya konut ve işyeri satışında KDV istisnası geliyor.
 Sabah'ın haberine göre, inşaat sektöründe önemli bir maliyet olan damga vergisi oranında indirim yaparak, hem mükellefleri hem de konut ya da iş yeri edinen vatandaşları önemli bir yükten kurtulacak.
Tapu harcı oranları ile inşaat sektöründe kullanılan bazı kâğıtlar bakımından damga vergisi oranlarının farklılaştırılmasına olanak sağlanıyor.
 

E- devlet üzerinden harç sorgulama
Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) projesi kapsamında tapu bilgilerinin e-devlet kapısı üzerinden vatandaşlara sunulması çalışmaları sonuçlandırıldı. Bu hizmet kapsamında e-devlet şifresi, mobil imza ve elektronik imzaya sahip tüm vatandaşların www.turkiye.gov.tr adresinden kendilerine ait taşınmaz bilgilerine ulaşılması imkanı sağlandı. Kamu kurum ve kuruluşları ile protokol yapılmak suretiyle Tapu ve Kadastro Veri Paylaşma Sistemi (TAKPAS) ile Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) üzerinden veri paylaşımı yapılmaktadır.
Tapu müdürlüklerinde online randevu ile numaratörlü başvuru sisteminin uygulanması SMS yoluyla vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi e-devlet üzerinden taşınmaz ve harç sorgulama hizmetlerinin sunulması çalışmaları yürütülüyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2017, 15:04
banner218