banner339
banner274

"Kim geçerse vurun" talimatı

Malatya'da devam eden FETÖ duruşmasında tutuksuz yargılanan Onbaşı Ali G "İbrahim Dede binbaşı bize 'Dışarından polis, jandarma, sivil tel örgüden kim geçerse vurun.' emri verdi" dedi.

banner448
banner427


FETÖ 15 Temmuz darbe  girişimine ilişkin Malatya'daki 2. Ordu ve 7. Ana Jet Üs komutanlıklarında  görevli 28'i tutuklu 76 sanığın yargılandığı davada tutuksuz sanıklar savunma  yapıyor.   
 
Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesince Yakınca Spor Salonu'nda görülen  duruşma, katılanların isimlerinin okunmasıyla başlandı. Dün duruşmaya katılmayan  ve bugün hazır bulunan tutuksuz sanıkların kimlik tespitleri yapıldı.
 
Mahkeme Başkanı Vedat Koç, avukatların talepleri doğrultusunda önce  karacıların daha sonra ise havacıların savunmalarını alınacağını belirtti.
 
Trabzon'dan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla  katılan ve savunma yapan tutuksuz sanık Onbaşı Ali G, darbe girişimi gecesinde  koğuşta yattığını ve silah sesleri üzerine kalktığını kaydetti.
 
Sabah saatlerine kadar koğuşta kaldıklarını daha sonra ismini  bilmediği bir başçavuş tarafından emniyet muhafaza koğuşuna götürüldüklerini  anlatan Ali G, isminin "Ali Dede" olduğunu öğrendiği bir binbaşı tarafından  silahlanmalarının istendiğini ifade etti.
 
"Ordu komutanını almaya geldiler"
 
Dedenin kendilerine "Ordu komutanını almaya geldiler, komutanımızı  vermeyeceğiz." dediğini aktaran Ali G, şöyle konuştu:
 
''Bunun üzerine silahlandık. Doldur boşalta gittik orada bana şarjör  verdiler. Bir süre orada oturduk. Nizamiye dışında bir Zırhlı Personel  Taşıyıcısı'nın (ZPT) duvara çarptığını gördüm. Bu ZPT'den çıkan bir asker sağa  sola doğru ateş ediyordu. Korktum, şahıs ZPT'den dışarı atladı ve ateş etmeye  devam etti. Bu sırada İbrahim Dede binbaşı da bana 5-10 metre gibi bir  mesafedeydi. Ben ZPT'den inen şahsa durmasını söyledim ancak o sağa sola ateş  etmeye devam etti. Karşı konferans salonunun orada polisler vardı, oraya doğru da  ateş etti ben kendimi yere attım. Yeniden şahsa durmasını söyledim ama orada  duran park halindeki araçların lastiklerine ateş ettim. Ateş edersem bu şahsın  korkacağını düşündüm ama bu şahıs durmayınca ayaklarına doğru 2-3 el ateş ettim,  ayaklarından vurdum. Bu şahsın altay kışlasından yarbay (Yarbay Ahmet Üçbudak)  olduğunu söylediler."
 
"Kim gelirse vurun emri verildi"
 
Tutuksuz sanık Ali G, konuşmasına şöyle devam etti:
  
"İbrahim Dede binbaşı bize 'Dışarından polis, jandarma, sivil tel  örgüden kim geçerse vurun.' emri verdi. Hem dışardan hem içeriden ateş sesleri  geliyordu. Karargah civarından da ateş sesleri geliyordu. Yine İbrahim Dede  yanımızdaydı. Ateş yoğunlaşınca ben sürünerek birliğe doğru ilerledim yanımda er  arkadaşlarımız ile Binbaşı İbrahim Dede vardı. Kapalı kapıyı kırarak, karargah  binasına girdik. Orada Serdar Paşa ve Zeki Paşa ile karşılaştık, ellerinde silah  vardı. Binbaşı İbrahim Dede ile aralarında bir konuşma geçti. Binbaşı, bizi 'bu  kata yerleştireceğini ve kim gelirse vurun.' emrini verdi. Oraya doğru gelen ya  da ateş olan olmadı. Biz de kimseye ateş etmedik."
 
Duruşma, sanık savunmalarıyla devam ediyor.
 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2017, 11:50
banner218