banner339
banner313

HDP'nin o önerisi kabul edilmedi

HDP'nin, Van Cezaevi'nde yaşanan sorunlarla ilgili grup önerisi kabul edilmedi

HDP'nin o önerisi kabul edilmedi
banner401
banner427

Öneri üzerinde konuşan HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, HDP milletvekilleri olarak cezaevi ziyareti yapamadıklarını belirtti.

İrmez, cezaevlerindeki olumsuzlukların en şiddetlisinin Van Cezaevi'nde yaşandığını savunarak, "Cezaevi'ne girerken, çıplak aramayı kabul etmeyenler işkenceye tabi tutuluyor." iddiasında bulundu.

Aycan İrmez, cezaevlerinde şu anda, 330'u ağır hasta olmak üzere, bine yakın hasta mahkum bulunduğunu da ileri sürdü.

AK Parti Ankara Milletvekili Aydın Ünal, araştırma önergesindeki iddiaların doğru olmadığını kaydetti.

Bütün dünyadaki cezaevlerinde olduğu gibi, Türkiye'deki cezaevlerine girerken de üst aramasının yapıldığını ifade eden Ünal, "İddia edildiği gibi arama çırılçıplak yapılmıyor, bazı kıyafetler giydirilerek yapılıyor." dedi.

Ünal, AK Parti'nin uzun ve köklü mücadelesinin 2001'de başlamadığını, yıllara dayandığını vurgulayarak, "AK Parti bu süreçte, parti kapatılması, milletvekillerinin cezaevine atılması gibi bir çok zorluklarla karşı karşıya kaldı. Partimiz, günümüzde ise DEAŞ ile anılmak istendi. Biz, bu iddiayı kabul etmiyoruz. AK Parti yaşadığı her zorluğa rağmen, hiç bir zaman şiddete başvurmamıştır. Mücadelemizi şiddetten uzak bir şekilde verdik, veriyoruz." diye konuştu.

Cezaevlerindeki işkence iddialarının, terör örgütleri ile ilgili ya da irtibatlı sivil toplum örgütleri ve medyanın ortaya attığı iddialar olduğunu kaydeden Ünal, münferit işkence iddiaları olması durumunda da bunun üzerine gidildiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2017, 17:59
banner218