banner339
banner313

Dünya ekonomisi küçülürken Türkiye büyüyor

Maliye Bakan Yardımcısı Yavilioğlu "Dünyada büyüme oranları daralarak küçüldü. Böyle bir ortamla Türkiye'yi karşılaştırdığınızda ülkenin durumunu iyi okumalıyız. Yani biz gayet iyi bir durumdayız ve bu durum 2017 yılında dahada iyi olacaktır" dedi.

Dünya ekonomisi küçülürken Türkiye büyüyor
banner401
banner427

Maliye Bakan Yardımcısı Cengiz Yavilioğlu,Türkiye'de doların seyrinin sadece Türkiye'nin içindeki faktör ve aktörlerle değerlendirildiğini hatırlattı.

Türkiye'nin en son açıklanan bütçe rakamlarını hatırlatıp ülkedeki kurun serbest piyasada belirlendiğinin altını çizen Yavilioğlu, şöyle devam etti:

"Kurun bazı dönemlerde yükselmesi bazı dönemlerde düşmesi, dışarıdaki faktörlerden olduğu gibi kısmen bizdeki faktörlerden de kaynaklanıyor. Ekonominin genel seyrine bakmak lazım. Eğer ekonominin genel seyrinde problem varsa, kurum gidişatından ve geleceğinden endişe etmek lazım. Halihazırda dünyadaki temel makro verilerle Türkiye'deki makro verileri karşılaştırdığınızda ne büyümede ne faizde ne de bütçe dengelerinde önemli bir problem gözükmüyor. Hatta gelişmekte olan ülkelerin ortalamalarından daha iyi durumdayız."

Yavilioğlu, ülkenin büyümesini sürdürdüğünü ifade ederek, "Büyümede AB ortalamasından daha iyiyiz. Avrupa ekonomisi küçülürken Türkiye ekonomisi geçmişe yönelik az da olsa bir büyüme sağladı. Bunlarla birlikte düşünüldüğünde diğer ülkelerden daha iyi bir durumdayız. Hükümetin piyasanın canlanması için yapmış olduğu eylem planlarını artık icraata geçirdik." değerlendirmesinde bulundu.

"Hükümet, piyasanın iyileşmesi için elinden geleni yapıyor"

Maliye Bakan Yardımcısı Yavilioğlu, vergide ÖTV'yi indirdiklerini, mali yapılandırmayı gerçekleştirdiklerini belirterek piyasanın iyileşmesi için hükümetin elinden geleni yaparak ciddi kaynaklar aktardığına işaret etti.

Kaynakları aktarırken ve harcamaları yaparken vergiyi de topladıklarını dile getiren Yavilioğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Eğer bunlarda bir problem olsaydı kurda da dövizde de endişeli bir bekleyişin olması normaldi. Eğer bunlarda da bir problem olsaydı gelecek yatırımlarda da bir endişemizin olması normaldi.

Faizde ve enflasyonda da bir endişenin olması normaldir ama makro verilere ve hükümet programına baktığınızda dünyada yaşanan halihazırdaki ekonomik anlamdaki ticaret hacmi daraldı. Dünyada büyüme oranları daralarak, küçüldü. Böyle bir ortamla Türkiye'yi karşılaştırdığınızda ülkenin halihazırdaki durumunu iyi okumamız lazım. Yani biz gayet iyi bir durumdayız ve bu iyi durum 2017 yılında dahada iyi olacaktır."

 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2017, 16:05
banner218