banner339
banner313

Dışişleri'nden Trump'ın o sözlerine açıklama

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu, ABD Başkanı Trump'ın 'Suriye'de güvenli bölgeler oluşturulsun' talimatı vereceği iddialarıyla ilgili "Önemli olan bu çalışmanın sonuçlarının ne şekilde olacağı, ne tür bir bilgi, yönlendirme çıkacağı bahse ko

Dışişleri'nden Trump'ın o sözlerine açıklama
banner401
banner427

ABD Başkanı Donald Trump'ın "Suriye'de güvenli bölgeler oluşturulsun" talimatı vereceği iddiasına ilişkin, "Önemli olan bu çalışmanın sonuçlarının ne şekilde olacağı, ne tür bir bilgi, yönlendirme çıkacağı bahse konu ABD kuruluşlarından. "Güvenli bölgelerin öneminin en güzel örneği, Cerablus harekatı sonrasında güvenliğini sağladığınız bu bölgelere Suriyeli kardeşlerimizin binlerce, on binlercesinin geri dönmesi. Biz başından beri zaten bunu söyleye geliyorduk. Bu çalışma neticelendiği zaman nasıl bir içerikte olacağına bakıp, değerlendirmeyi ona göre yapmak daha doğru olur diye düşünüyorum" diye konuştu.

İsrail'de yapılacak turizm fuarı

7-8 Şubat'ta İsrail'de yapılacak turizm fuarına ilişkin Müftüoğlu, "Bu turizm fuarı vesilesiyle sayın Turizm Bakanımızın ziyaret etme ihtimali mevcuttur ancak ziyaretin kesinleşmesi hususunda şu aşamada net bir şey söyleyemiyorum" diye konuştu.

Suriye için çözüm arayışları

Suriye için çözüm arayışlarına değinen Müftüoğlu, "Önümüzde Cenevre'de bir toplantı var. Onun öncesinde ve sonrasında tekrar uzmanlar düzeyinde toplantılar olabilir. Bu bir süreçtir. 600 bin sivilin ölümüne sebebiyet vermiş bir rejimin başındaki kişinin biz Suriye'nin geleceğinde yeri olmadığı düşüncesindeyiz ve bu görüşümüzü de muhafaza ediyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2017, 18:02
banner218