banner4

Beyin ameliyatına girdi, kör çıktı

Lise öğrencisi B.A., Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde yapılan beyin ameliyatı sonrası görme yetisini kaybetti. Yanlışlıkla göz damarının kesildiğini iddia eden B.A. suç duyurusunda bulundu

Beyin ameliyatına girdi, kör çıktı
banner26

Lise 2. sınıf öğrencisi B.A.'nın gözleri Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde yapılan beyin ameliyatı sonrası görmemeye başladı. İddiaya göre operasyon sırasında B.A.'nın göz damarları yanlışlıkla kesildi. Artık gözleri görmeyen B.A.'nın sol tarafına da felç indi. B. A.'ya baş ağrısı sebebiyle doktora gittiğinde beyninde tümor olduğu söylendi. Okulu bırakmak zorunda kalan B.A. için kâbus dolu günler Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde yapılan beyin ameliyatı ile başladı. Ameliyatı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. E. Ö. gerçekleştirdi. Ameliyattan sonra B.A. görme yetisini kaybetti. B.A.'ın sol tarafı da tutmaz oldu. Prof.Dr. E.Ö., aileye bir süre sonra B.A.'nın gözlerinin açılacağını söyledi. Fakat aradan uzun bir süre geçmesine rağmen genç B.'nin gözleri açılmadı. Anne Ayten A. şüphelenerek oğlunu alıp başka doktora gitti. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Bölümü ve özel bir göz hastanesi anneye acı haberi verdi. B.A.'nın ameliyat sırasında göz damarlarının kesildiği bir daha da görmesinin mümkün olmadığı söylendi. 

BAŞHEKİMDEN ŞOK CEVAP 
Ayten A. bu bilgileri edindikten sonra ameliyatı yapan hastanenin başhekimine giderek durumu anlattı. Annenin iddiasına göre Başhekim, "Doktorlarla uğraşma. Sen zararlı çıkarsın. Senden tazminat talep ederler altından kalkamazsın" dedi. Ameliyatı yapan doktora gittiğinde ise, "Oğlun yaşıyor, daha ne istiyorsun" cevabını aldı. 

SAKLANDIĞI İDDİASIYLA... 
Oğlunun göz damarlarının kesildiği, bunun kendisinden saklandığı iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunma kararı alan Ayten A. bir dilekçe ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na müracaat etti. Ayten A. dilekçesinde, ailece hayatlarının alt üst olduğunu belirterek ameliyat sırasında gerekli özeni göstermeyerek oğlunun gözlerinin kör olmasına sebep olan Prof. Dr. E. Ö. ve diğer sorumlu doktorlardan davacı olduğunu kaydetti. 

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2014, 11:02

banner79

banner78