banner274

Arıcının 20 kovanı söndü

Kars'ın Kağızman İlçesi'ne bağlı Yukarı Kara Güney Köyü'nde 20 yıldan bu yana arıcılık yapan Abdurrahman Kızıl'ın yetiştirdiği 120 kovan arısı hastalık sonucu öldü.

Arıcının 20 kovanı söndü

Arılarının öldüğünü Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'ne anlatan Abdurrahman Kızıl'ın kovanlarında 'Amerikan yavru çürüklüğü hastalığı' olduğu saptandı. Kızıl, yıllardan bu yana arıcılık yaptığını kovanlarının sayısını artırmak için 80 bin TL harcadığını söyledi. 20 yıldan bu yana organik bal ürettiğini ve arıcılık dışında başka bir işten anlamadığını belirten evli ve 3 çocuk babası 42 yaşındaki Kızıl, "Yetkililerin söylediği gibi kovanlar yakılırsa ne yaparım. Elimden başka bir iş gelmez ailemi bu şekilde geçindirirdim. Allahım sen bana yardım et" dedi.

Yıllardan bu yanha kazandığı tüm parayı bu işe yatırdığını ifade eden Abdurrahman Kızıl, şöyle devam etti:  "Mesleğimi çok seviyorum. Tıpkı balını aldığım arılar gibi çok çalışkanım. İşimi büyütüp bölgenin en iyi arıcılarından biri olmayı çok istiyordum. Kış gelince yeterli yiyeceğini ve depo temizliğini yapıp kovanları yıllardır yaptığım gibi depoya yerleştirdim. Sürekli kontrollerini de yaptım. İlkbahar geldiğinde kovanları dışarı çıkardım. Kovanlardan hiç ses gelmediğini fark ettim. Tek tek açtığımda arıların öldüğünü gördüğümde yıkıldım. İlçe tarım müdürlüğü hastalığı iyice araştırsın. Arılarım hastalıktan mı yoksa başka sebeplerden mi söndü ? 150 civarında kovanım var. Bunların hepsi yılların birikimi ve çocuklarımın rızkı. Kovanların tamamı yakılırsa ne yer ne içeriz?"

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2014, 12:15