banner339
banner274

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisinden "FETÖ" açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, 15 Temmuz'da darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve elebaşı Fetullah Gülen'e ilişkin, "Masum bir dini hareketten ziyade organize suç örgütlerinin kara para aklamak için para saklay

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisinden
banner401
banner399

Gülen hakkındaki iddialarda haklılık payı olabilir." ifadelerini kullandı. 
 
ABD'nin AP haber ajansının haberine göre, isminin gizli tutulmasını  isteyen üst düzey bir yetkili yaptığı açıklamada, Türkiye hükümetinin Fetullah  Gülen hakkındaki suçlamaları için yeterli ve makul gerekçeler olduğunu vurguladı.
 
 FETÖ tarafından işletilen vakıf ve eğitim kurumlarının şüpheli bir  yapısı ve finansmanı olduğunu ifade eden yetkili, "Masum bir dini hareketten  ziyade organize suç örgütlerinin kara para aklamak için para saklayan kişileri  gibi görünüyorlar. Gülen hakkındaki iddialarda haklılık payı olabilir."  açıklamasında bulundu.
 
 Söz konusu yetkili, Türkiye'nin, darbe girişiminin arkasında FETÖ  elebaşı Fetullah Gülen'in olduğuna ilişkin ABD makamlarına ilettiği belgelerin  incelenmesine devam edildiğini hatırlattı.
 
Darbe girişimi sonrası örgüt üyelerine yönelik operasyonlara da  değinen yetkili, "Türkiye'ye, demokratik normlara uyması için açık bir şekilde  çağrıda bulunmaya devam edeceğiz." değerlendirmesini yaptı.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2016, 09:26
banner218