banner339
banner313

AB, Gürcistan ile vizeleri kaldırıyor

Avrupa Parlamentosu Gürcistan vatandaşlarının Schengen bölgesine yapacakları seyahatlerde vizeden muaf tutulmasını öngören düzenlemeyi onayladı.

AB, Gürcistan ile vizeleri kaldırıyor
banner401
banner427

Brüksel'de toplanan AP Genel Kurulunda yapılan oylamada, vizelerin  kaldırılması kararı 66'ya karşı 553 oyla kabul edildi. AP Raportörü Mariya  Gabriel, Gürcistan'ın kriterleri karşılamak için kapsamlı reformları  gerçekleştirdiğini belirterek, vize muafiyeti kararının ülkeyi AB'ye daha da  yakınlaştıracağını kaydetti.

Kararın yürürlüğe girmesiyle Gürcistan vatandaşları, iş, turizm ve  ticaret amaçlı seyahatlerinde vizeden muaf olacak. Seyahatlerde, 180 günlük bir  dönemde gidilen ülkede en fazla 90 gün kalınabilecek.

Çalışma izni vermeyen uygulama, AB Konseyinin onayı ve Resmi gazete  yayımlanmasıyla yürürlüğe girecek. Ancak yürürlüğe girmesi, gerekli durumlarda  vize serbestisinin askıya alınmasını mümkün kılan fren mekanizmasının uygulanmaya başlamasıyla mümkün olacak.

Schengen bölgesi, Bulgaristan, Güney Kıbrıs, Hırvatistan, İngiltere,  İrlanda ve Romanya hariç, 22 AB ülkesi ile İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve  İsviçre'den oluşuyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2017, 18:29
banner218