• BIST 110.157
 • Altın 155,759
 • Dolar 3,8482
 • Euro 4,5394

  Yüksek yargıya tepki

  05.02.2011 14:34
  Yüksek yargı organlarının, Yargıtay ve Danıştay'a yeni daireler kurulmasına gösterdikleri tepkiye bakın dekanlardan ne cevap geldi...
  Yüksek yargıya tepki
  Yüksek yargıya tepki Yüksek yargıya tepki Yüksek yargıya tepki


  Erciyes Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Kayar, Yargıtay ve Danıştay'a yeni daireler kurulmasına ilişkin tartışmalar konusunda, yüksek yargı organlarının (çözüm istemiyoruz) anlayışının kabul edilemeyeceğini bildirdi.

  Prof. Dr. Kayar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1920'li yıllarda çıkarılan Medeni Kanun, Ceza Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu, Borçlar Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu gibi temel kanunların son 10 yıl içinde yenilendiğini ve değiştirildiğini, temel kanunlardaki bu değişikliklerin etkili ve verimli şekilde uygulanmasının yargıda yüksek bir dinamizmi gerektirdiğini söyledi.

  Yargı mensuplarının bireysel olarak insan üstü gayretle çalışmalarına rağmen, Türk yargı teşkilatının mevcut yapısıyla ihtiyaca cevap vermekten uzak olduğunu savunan Prof. Dr. Kayar, şunları kaydetti:

  ''Yerel mahkemelerdeki davalar ortalama kaç yılda bitiyor? Bugün duruşması olan davalarda kaç ay sonraya duruşma günleri veriliyor? Temyiz için Yargıtay ve Danıştay'a giden dosyalar kaç yılda geri dönüyor? Tutuklu yargılananların davalarının dahi 10 yılda bitirilemediği ortaya çıkmıştır. Türkiye 'adil yargılama hakkının ihlali' sebebiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından her yıl ne kadar tazminata mahkum ediliyor? Türkiye'de adil yargılama ve geciken adalet sorunu yargıyla işi olan herkes tarafından derinden hissedilirken, halk arasında ve uluslar arası düzeyde yargının güvenilirlik düzeyi çok düşükken yüksek yargı organları (çözüm istemiyoruz) veya (bizi sorunlarımızla baş başa bırakın) diyemezler. Yargının kronik sorunlarına çözüm bulma kaygısıyla atılan önemli adımlara, yüksek yargı organlarının karşı çıkması veya direnmesi değil ayak uydurması beklenir.''

  Yargıtay ve Danıştay'ın mevcut yapısıyla ihtiyaca cevap veremediğini, temel kanunlardaki değişikliklerin bir an önce vatandaşın hayatına yansıması ve kronik yargı sorunlarının çözümü için yapılması gereken daha çok şey olduğunu dile getiren Prof. Dr. İsmail Kayar, ''Bu çerçevede, bölge adliye mahkemelerinin faaliyete geçirilmesi ve eş zamanlı olarak Yargıtay ve Danıştay'daki mevcut dairelerin üye sayılarının artırılması ve yeni daireler kurulmasının yadırganacak bir tarafı yoktur'' dedi.

  YARGI ORGANLARINDA GÖREV YAPACAK NİTELİKLİ HAKİM SAYISI ARTIRILMALI

  Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Murat Şen de Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) giriş sürecinde yapılan yasal değişikliklerin, yargı organlarında görev yapan personelin de kendilerini yenilemelerini gerektirdiğini, bu hususun özellikle yüksek yargı organlarında görev yapanlar açısından daha da önem taşıdığını kaydetti.

  Kanunlardaki köklü değişiklikler ve iş yükü fazlalığının, halkın yargıdan beklediği hızlı ve adil karar verme özelliklerinin uygulanmasının önünde engel olduğunu dile getiren Şen, şunları söyledi:

  ''Yapılması gereken, yargı organlarının, hızlı ve adil karar alma mekanizmasına katkıda bulunacak çözümler üretmektir. Bu çözümlerden biri, yargı organlarında görev yapacak nitelikli hakim sayısının artırılmasıdır. Gerek ilk derece mahkemelerinin ve gerekse yüksek yargı organları olan Yargıtay ve Danıştay üye sayılarının artırılması gerekir. Şuan ki tabloda asıl ağırlığın, tetkik hakimlerinin üzerinde kaldığı görülmektedir. Oysa, daire üyelerinin de dosya inceleyerek yargısal faaliyete aktif olarak katılması sağlanırsa, hızlı ve adil yargıya katkı sağlanmış olur. Yargıtayda daire sayıları artırılır veya dairelerde kurullar halinde çalışma yöntemi esas alınırsa, iş yükünün hafiflediği görülecektir. Eğer daire sayılarının artırılması düşünülmezse, bölge adliye mahkemelerinin kısa sürede faaliyete geçmesini sağlamak, sorunun çözümü açısından kaçınılmaz görünmektedir.'' (AA)

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim