• BIST 107.896
 • Altın 151,380
 • Dolar 3,6601
 • Euro 4,3285

  YÖK kendisi belirlemiş

  05.09.2009 10:08
  YÖK ‘yerleştirme esaslarını’ kendi inisiyatifiyle belirlemiş
  YÖK kendisi belirlemiş
  YÖK kendisi belirlemiş YÖK kendisi belirlemiş YÖK kendisi belirlemiş

  Harp Okulları'ndan atılanlara Boğaziçi piyangosunun perde arkası

  Harp Okulları ve Polis Akademileri"nden atılan öğrencilerin afla ÖSS rekortmenlerinin girebildiği bölümlere yerleştirmelerinin YÖK"ün kendi inisiyatifiyle gerçekleştiği ortaya çıktı.

  YÖK"ün son çıkartılan Af Kanunu çerçevesinde, Harp Okulları ve Polis Akademilerinden atılan öğrencileri ancak ÖSS rekortmenlerinin girebildiği Boğaziçi ve İTÜ gibi üniversitelerin mühendislik bölümlerine yerleştirme kararına ilişkin tartışma sürüyor. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan"ın ”Kanun ne diyorsa onu yaptık“ savunmasına karşın, çıkartılan af yasasında bu yerleştirmelerin ne şekilde yapılacağına ilişkin detay bulunmuyor. VATAN"ın yaptığı araştırma, YÖK"ün bu kanun için yazılı bir ”uygulama esasları“ oluşturmadığını, yerleştirmelerin yürütme kurulunun inisiyatifiyle belirlenen esaslar çerçevesinde gerçekleştirildiğini ortaya koydu.

  4 komisyon oluşturuldu

  YÖK kaynaklarından edinilen bilgiye göre yaklaşık 800 öğrenci, aftan yararlanmak için başvuruda bulundu. Bunlardan 627"sinin başvurusu kabul edildi. 45"i İTÜ, 20"si Boğaziçi, 18"i de ODTÜ gibi Türkiye"nin en önde gelen üniversitelerinin çeşitli bölümlerine yerleştirildi. Yerleştirmeler için eğitim programlarının özellikleri dikkate alınarak (mühendislik, iktisadi idari bilimler v.s) 5 ya da 7 üniversite öğretim üyesinin görev yapacağı 4 ayrı komisyon oluşturuldu. Mühendislik programlarına yapılacak yerleştirmeler için oluşturulan komisyonda, ODTÜ, İTÜ, Gazi üniversitelerinin de aralarında bulunduğu çeşitli üniversitelerden öğretim üyeleri görev yaptı. Komisyonlar, Harp Okullarından atılan öğrencilerin, atılmadan önceki not cetvellerini ve 2008 ÖSS taban puanlarını dikkate alarak, en yüksek not ortalamasına sahip öğrencileri, en yüksek taban puanlı fakültelerden başlayarak üniversitelere yerleştirdiler.

  Rektörler isyan etti

  Hazırlanan yerleştirme listeleri daha sonra üniversite rektörlüklerine gönderildi. Listelerin ulaşmasıyla birlikte de başta Boğaziçi olmak üzere üniversitelerden, ”Bize danışılmadan nasıl yerleştirme yaparsanız“ tepkisi geldi.

  Meclis gündeminde

  CHP İstanbul Milletvekili Sacid Yıldız, Bakan Çubukçu"nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı"na soru önergesi sundu. Yıldız, ”TSK ve Polis Akademisine bağlı yüksekokullarda eğitiminde sakınca görülen kişilerin, niçin diğer üniversitelerde eğitim görmesinde sakınca görülmemektedir?“ diye sordu. CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin de Çubukçu"ya aynı konuda yönelttiği soru önergesinde, TSK ve Polis Akademisine bağlı yükseköğretim kurumlarından ilişiği kesilen 800 öğrencinin, tek tek ilişik kesme nedenlerini sordu. Ersin, ”YÖK, söz konusu 800 kişiyi hangi kıstaslara göre Türkiye"nin en iyi üniversitelerinin çok yüksek puanla girilebilen bölümlerine yerleştirmektedir?“ dedi. / vatan

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim