Yoğurt lezzetli olmasının yanı sıra sağlıklı olarak ön plana çıkabiliyor. Ayrıca birçok farklı şekilde kullanılabiliyor. Örneğin yemeklere eklenebiliyor veya sade bir şekilde tüketilebiliyor. Öte yandan kimi zaman yoğurdun kısa sürede bozulduğu görülebiliyor.

Rusya basınında geçen hafta: 'Rus turistler Türkiye’de en çok nerede kazıklanıyor?' Rusya basınında geçen hafta: 'Rus turistler Türkiye’de en çok nerede kazıklanıyor?'

Yoğurdun bozulmasında saklama koşullarının etkisi olabiliyor. Bu nedenle yoğurt erken bozuluyorsa, bazı saklama yöntemlerine uyularak muhafaza edilmesi öneriliyor. Bu sayede bozulma süreci yavaşlatılabilir.

YOĞURT BOZULMASINI YAVAŞLATABİLEN YÖNTEMLER

Yoğurdun bozulma süreci, bazı yöntemler sonrasında yavaşlatılabiliyor. İşte söz konusu yöntemlerden birkaçı şu şekilde;

Yoğurt buzdolabında saklanırsa, bozulma süreci yavaşlatılabilir.

Yoğurdun diğer gıdalarla karıştırılması, daha erken bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle ayrı şekilde saklanması öneriliyor.

Açık yoğurt daha kısa sürede bozulabilir. Bu nedenle yoğurdun açıldıktan kısa bir süre sonra tüketilmesi tavsiye ediliyor.

BOZULDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Yoğurdun bozulduğu; kokusundan, görüntüsünden ve tadından anlaşılabilir. Çünkü ekşi veya küflü olabilir. Öte yandan bozuk yoğurt etrafa keskin bir koku yayabilir. Bunun yanı sıra bozulmuş yoğurtta renk değişimi, su ayrılması ve topak oluşumu görülebilir.