'Yeniden Refah Partisi ittifaka nasıl katıldı?' sorusuna yanıt veren Yavuz, 'Bir noktaya gelmiştik. Uzun müzakereler vardı. Ama gerçekten ilkeler doğrultusunda giden bir anlayış içerisinde ilerledi süreç. Geldiğimiz noktada bir parça kopar gibi oldu. Sonra da tekrar o bıraktığımız noktaya geldik. Ve çok net anlaşma zemini oluştu. Çok şükür aynı ittifakın içerisine birlikte Cumhurbaşkanıa dayının aynı olduğu bir anlayış içerisinde yolumuza devam edeceğiz.'

Yavuz'un açıklamalarından satır başları şöyle; Yorucu bir atmosfer içerisinden geliyor. Bu atmosfer devam ediyor, bu süreç işliyor. Sonu inşallah iyi bitsin, hayırlı bitsin.

ERDOĞAN'DAN YENİDEN REFAH PARTİSİ'NE ZİYARET

Sayın Cumhurbaşkanımız ziyaret edecek. Her ne kadar günü ve saati çok net bir şekilde belli olmasa da salı veya çarşamba gününden birinde sayın Cumhurbaşkanımız Yeniden Refah Partisi'ni ziyaret edecek.

İKİ PARTİNİN ATTIĞI İMZALAR OLASI HÜKÜMETİ ETKİLEYECEK Mİ?

Bir parça metin çıktı. Bazı metinler tam doğruyu göstermemekle birlikte bir parça çıktı, onu gördük. Tam genel ilkeler bazında aslında bizim de çok net bir şekilde kabul ettiğimiz, Yeniden Refah Partisi'nin de son derece mühimsediğim bir takım meseleler var. yani bizi zorlayacak, bizi çıkmaza sürükleyecek bir metinden bahsetmedeyiz. Bizim zaten kendi anlayışımıza, kendi, parti programına ters gelseydi zaten onu imzalamamız mümkün olmazdı. Net bir şekilde kabul ettiğimiz Yeniden Refah Partisi'nin hassas olduğu bir mutabakat metninden ibaret.

Bunlar olur ama. Birkaç kişi bir araya gelse. Ben pazarlık derken bir araya gelişimizin ana nedeninin kaç vekil alacağının olmaması gerektiğini söylüyorum. Biz hangi bölgeye kimin hitap edeceğini konuşuyoruz. Burada da partilerin gücüne uygun bir tablonun oluşmasını herkes bekler. Masaya oturduğumuz birinci gün bir araya geldik. Yeniden Refah Partisi, 'Biz logomuzla seçime girmek istiyoruz' dedi. Biz de "Bu iş böyle olmasa daha iyi olmaz mı" dedik. 'Hayır' dediler. Biz de "hay hay" dedik.

YENİDEN REFAH 20 VEKİL Mİ İSTEDİ?

Yeniden Refah Partisi kendi logosuyla girecek belki. Belli ilkeler konusunda anlaştık. Ama diğer konuları konuşacağız. Belki bir parça daha hibrit bir modele gidilir, gidilmez. Orada böyle olsa nasıl olur, öyle olsa nasıl olur. Bizim listelerden bazı isimler konulsa nasıl olur? Bunlar konuşulabilir. Bir problem yok. Muhtemelen bunları da konuşacağız. Hiç inkar etmeye gerek yok.

Ama biz ana noktalarda, temel noktalarda anlaştık ve ittifak kuruldu. Bundan sonra hiç anlaşamasak bile belli noktalarda anlaştık ya bundan sonra üstüne koyamasak bile bir noktadayız açıkçası. Ama bundan sonra biraz daha üstüne koyabilirsek Yeniden Refah Partisi'nin işine gelecek. Hem bizim işimize gelecek.

KADIN HAKLARINA TAVİZ VERİLDİ Mİ?

Hayır. Taviz vermememiz gerekiyor. Kadın haklarına yönelik Yeniden Refah Partisi'nin de anormal bir teklifi hiç olmadı. Bilmiyorum onların sözcüleri de ne oldu ama... Bizim müzakere ettiğimiz masada ben haksızlık edemem. Arkadaşların hakkını yiyemem. Bu konuda onların da anormal bir yaklaşımı olmadı. Olabileceğini de olacağını da düşünmüyorum. Bizim de olmadı, olamaz. Zaten Cumhurbaşkanımız bu konuda çok özenlidir, çok dikkatlidir, çok titizdir. Orada konuştuğumuz şey aile bütünlüğünün sağlanması. Bunu kim istemez. 6284 ve o kapsamda bir anormal yaklaşım olmadı.