Değerli okuyucularım ve dostlarım, Türkiye siyaset konuşmaktan bıktı. Başta emekliler olmak üzere insanların geçim sıkıntısı maalesef son haddeye ulaştı. Bereket ki Türk Aile yapısı çok sağlam. Aile bireyleri arasında dayanışma var; akrabalar, evlatlar, anne ve babalar, sülale mensupları birbirlerine destek oluyorlar.

Bu girişin ardından geçen hafta Aydın’da olan biteni sizlerle paylaşmak istiyorum. Hadi başlayalım.

Fatih Atay CHP’den istifa etti. Meselenin serencamını geçen haftalarda sizinle uzun uzun paylaştım. Ancak, bana göre Fatih Atay yanlış yaptı; meydanı Özlem Çerçioğlu’na bıraktı. Özlem Hanım’ın aleyhine gündeme getirdiği 32 milyon TL’lik asfalt yolsuzluğu iddiasını anlatabilmesi için CHP’den istifa etmemesi gerekirdi. Üstüne üstlük, Kemal Kılıçdaroğlu hakkında söyledikleri de yenilir yutulur cinsten değildi.

Öte taraftan, Sn. Fatih Atay’ın, Aydınpost’un haberleştirdiği oğlu, kızı ve kayınbiraderinin üstüne yapılan tapular için bir açıklama yapması gerekiyor.

İLİMİZDEKİ GÖREV DEĞİŞİKLİKLERİ

 

Aydın Başsavcısı Sn. Ali Ulvi Yılmaz

 

Değerli okuyucularım, ilimizin Başsavcısı Sn. Kurtça Eker’i hizmetlerinden sonra Manisa Başsavcılığına uğurladık. Yerine Manisa Başsavcısı Sn. Ali Ulvi Yılmaz geldi. Sn. Yılmaz’la yaklaşık bir saat baş başa sohbet ettik. Kendisi Köyceğiz’in Yörüklerinden. Babası Köyceğiz’de 30 yıl muhtarlık yapmış. Eşi hazine avukatı; 2 çocuğu var.

Aydın’a ilk defa bizim örflerimizi ve adetlerimizi bilen YÖRÜK bir Başsavcı atanmış oldu. Kendisi her şeyi konuşabileceğiniz bir insan.

Sohbetimizde, Aydın Adliyesi’nin fay hattı üzerinde olduğunu, yeni bina için elinden geleni mutlaka yapacağını da ifade etti. Aydın’ın diğer sorunlarını da konuştuk. Ben de çok müspet bir intiba bıraktı.

Sn. Başsavcımızla bu köşe yazısına sığmayacak daha birçok konuyu konuştuk. Bunları zaman zaman sizinle paylaşacağım. Kendisine ayrıca Manisa’da kendisini kimlerin uğurlamaya geldiğini sordum. Sn. Savcı, “birçok insan geldi ama ROMAN DERNEKLERİ VE ROMANLARIN beni uğurlamasını unutamam” dedi.

Ben de kendisine ILICABAŞI, KOCAGÜR, GERMENCİK, SÖKE, KUYUCAK Romanlarından söz ettim. İnşallah beraber buraları dolaşacağız.

    

İLLE DE ROMANLAR

Değerli okuyucularım, ben Doğu Gazi Bulvarı’nda oturuyorum. Ilıcabaşı ile Doğu Gazi Bulvarı Roman vatandaşlarımızın oturdukları bölgeler. Çocukluk ve gençlik yıllarım bu insanların içinde geçti. Özellikle ILICABAŞI ROMANLARI sanatkâr insanlardır. Kamıştan, sazdan harika eserler üretirler. Çok fazla miktarda imal ettikleri bu ürünleri satarlar.

 

NEDENSE, 15 yıldır Aydın Büyükşehir Belediyesi’ni yöneten Özlem Çerçioğlu, bu bölgenin yaşam standartlarını yükseltmedi; bu insanları yok saydı. Allah aşkına FORUM ALIŞVERİŞ MERKEZİ civarına ve DOGU GAZİ BULVARI’nın başına gidin. 2 KM’lik bir mesafede oturan ILIUCABAŞI Romanlarının halini görün. Acaba Özlem Çerçioğlu ve Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay bir günden bir güne ILICABAŞINA GİTMİŞ Mİ?

Hâlbuki ROMANLAR’ın Aydın’da nüfusu yaklaşık 100 BİN. Ayrıca 30 bin oyları var. Sırf bu yüzden bu insanlar yok sayılamaz. Önemli bir insan gurubunu oluşturuyorlar.

 

Özlem Çerçioğlu 15 yıldır bekleyen tapu sorununu çözmedi. Bu bölgenin kentsel dönüşüm planlarını yaptı; ancak, bu planlar maalesef romanların isteklerine hitap etmiyor. RANT’a göre imar planları yapılmış. Planlar Romanları buradan uzaklaştırmak için yapılmış. ROMANLAR da normal olarak bunu kabul etmediler. Bu durum üzerine ÖZLEM ÇERÇİOĞLU ADETA BURAYI CEZALANDIRMAYI TERCİH ETTİ. BAKIN, ROMAN OLAN KOCAGÜR’ÜN MUHTARI SN. ORHAN AKRANCI NE DİYOR?

 

“Değerli büyüğüm, biz Romanların en büyük sorunu barınma. Romanların yeterli imkânı olmadığı için kötü evlerde yaşıyorlar. Kışın üstümüze yağmur yağıyor. Evlerin çatıları akıyor. Bu evler 2 odalı. 8-10 kişilik nüfuslarla bu evlerde yaşamaya çalışıyoruz.

Çocuklarımız yeterli eğitim alamıyor. Hep birlikte aynı odada yaşayan çocuktan ne beklersin? Akşam olunca, çocuk, anne babanın her türlü halini görüyor. Bu çocuktan ne beklenir? Biz Romanlara yaşanabilir evler yapılmalı. Çocuklar devlet tarafından takip edilmeli ve okula aç gitmemeli. Her Roman çocuğunun okula gidiş-gelişleri devlet tarafından sağlanmalı. Aksi takdirde Roman çocuklardan ileride hiçbir şey olmaz.

Ayrıca Kocagür’de ne bir düğün salonu ne bir kapalı bir alanımız var. Biz Aydın merkeze 5 km uzaklıkta bir mahalleyiz. Belediyelere 9 yıldır yazıyorum, “yapacak yer yok” diyorlar.

Ayrıca, madde bağımlılığı Roman vatandaşlarımız arasında artmaya başladı. Çünkü gençler işsiz, maddi durumları zayıf. Sosyal politikalar ekibi daha çok çalışıp aileleri takip altına alırsa, emniyet güçleri bu işe daha çok eğilirlerse bizler daha rahat nefes alırız.

Kısacası mahallemde, 

1.    Kapalı alan veya düğün salonu yok,

2.    Barınma sorunu var,

3.    Çocuklara daha çok okul yardımı yapılmalı,  

4.    Yaşam şartıyla birlikte kentsel dönüşüm başlatılmalı,

5.   Emniyet güçleri mahallemizi koruma altına almalı,  

6.   İşsiz gençlere iş sağlanmalı. Bizi devlet ve belediyeler niye görmüyorlar?

 

 AYDIN ROMAN FEDERASYONU BAŞKANI SN, ABDÜL AYDENİZ’İN İFADELERİ

“Aydın Ilıcabaşı Mahallesi’nde yaşayan Romanların sorunlarının başında kentsel dönüşüm geliyor. Bu mahallemizde yeni nüfus artışlarıyla birlikte %80’i tapulu (85 dönüm) %20’si tapusuz olarak yaklaşık 800 Roman aile ve 3 bin kişi yaşıyor. Bu ailelerin geçim kaynakları başta hasırcılık, çiçekçilik ve müzisyenlik. Mahallemizde düğün salonu ve spor alanı sorunlarımız var. Gençlerimizin uyuşturucu kullanması ve iş bulamamaları da diğer sorunları teşkil ediyor. Sorunların devlet, belediye, millet el ele verip bir an evvel çözülmesi gerekiyor. Özellikle çocuklarımızla ilgili çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Tüm bu meselelerimizin Aydın Büyükşehir Belediyesi ve diğer üst makamlara iletilmesi ve bir an evvel çözülmesi gerekiyor.

Aydın’daki Roman nüfusu 100 bin. Romanların oy potansiyeli 40 bin. Biz Romanlar bu şehirde yok sayılamayız. Büyük bir oy gücümüz var. Aydın’ın 17 ilçesinin 16’sında Romanlar yaşıyor.

 

SONUÇ

 

Aydın’daki Romanlar perişan. Bu vatandaşlarımıza hangi parti sahip çıkarsa önümüzdeki seçimlerde oylarını toplar, benden söylemesi. Bu insanlara şu anda Sn. Tayyip Erdoğan sahip çıkıyor.

Sn. Mustafa Savaş ve Aydın AK Parti il Başkanı Sn. Gökhan Ökten, buyurun Romanlara sahip çıkın.

Özlem Çerçioğlu’nun görmezden geldiği Romanları yok saymayın.

Aydın’da CHP, Sn. Özlem Çerçioğlu’yla mum gibi eriyor Makale: Aydın’da CHP, Sn. Özlem Çerçioğlu’yla mum gibi eriyor