Şirketten yapılan açıklamaya göre Yemeksepeti, ayrıca yaraların sarılmasının ve hayatın normale dönmesinin çok daha uzun bir süre alacağı gerçeğinden hareketle en büyük yıkımı yaşayan 4 il olan Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’daki tüm üye restoranlardan yıl sonuna kadar hizmet bedeli almamaya devam edeceğini duyurdu.

5 milyon TL'ye yakın kaynak aktarılacak

1 Ocak 2023’ten önce Yemeksepeti üyesi olmuş restoranların dahil edildiği projede, depremden önceki üç aya ait hizmet bedeli gelirinin geri ödemesinde restoran başına alt limit 1000 TL, üst limit ise 12 bin 500 TL olarak belirlendi. Buna göre Yemeksepeti üyesi olmasına rağmen deprem öncesinde çok az sayıda sipariş alan tüm işletmeler de destek paketindeki alt limit hizmet geliri geri ödemesinden yararlanabilecek.

Bu sene yaz gelmeyecek mi? El Nino etkisiyle Türkiye'yi nasıl bir hava durumu bekliyor? Bu sene yaz gelmeyecek mi? El Nino etkisiyle Türkiye'yi nasıl bir hava durumu bekliyor?

Bir diğer deyişle alacağı hizmet geliri tutarı 1000 TL’nin altında kalsa bile Yemeksepeti üyesi her bir restorana, alt limit üzerinden, yani 1000 TL ödeme yapılacak. Hizmet geliri geri ödemelerinde üst limit ise 12 bin 500 TL olarak uygulanacak. Yemeksepeti'nin başlattığı bu projede tüm üye işletmelere yaralarını sarmada bir nebze olsun destek olmak amaçlanırken, toplamda ise 5 milyon TL'ye yakın yeni bir kaynak depremden en fazla etkilenen 4 ilimize aktarılmış olacak.

3 ayda elde edilen hizmet bedeli geliri geri ödeniyor

Yemeksepeti CEO'su Mert Baki, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Afetten en çok etkilenen 4 ilimizde Yemeksepeti üyesi olan tüm restoranlarımıza Yemeksepeti olarak, depremden önceki son 3 ayda elde ettiğimiz hizmet bedeli gelirimizi geri ödüyoruz. Bu 4 ilde %90’a varan oranda işlerini devam ettiremeyen restoranlarımıza destek sağlayarak daha hızlı bir şekilde toparlanmalarına yardımcı olmak ve istisnasız tüm iş ortaklarımıza yardım eli uzatabilmek adına bunu çok önemsiyoruz.

Bu kampanya öncesinde Yemeksepeti olarak, afet bölgesi ilan edilen 11 ilde, depremin ilk gününden itibaren hizmet bedeli almadık. Bunun için oluşturduğumuz 7,5 milyon TL’lik kaynak, 4 il için sağlayacağımız 5 milyon TL’lik komisyon geri ödemesi ve bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz diğer desteklerimizle birlikte, deprem bölgesi için yarattığımız fon, toplamda 34 milyon TL’yi buldu."