Yeni vergi reform paketi yolda: Köyde evi, sahilde yazlığı olanlar vergi ödeyecek mi? Yeni vergi reform paketi yolda: Köyde evi, sahilde yazlığı olanlar vergi ödeyecek mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçmek isteyen yabancılar, üç yıllık yasal bekleme süresini tamamlayarak Türkiye'den ev satın almaya başladılar. Ancak, bu evlerin satışıyla birlikte önemli bir kazanç da elde ettiler, çünkü konut fiyatları son derece yüksek seyrediyordu. Örneğin, üç yıl önce 400 bin dolara alınan bir ev, bugün en az 1-1.5 milyon dolara satışa çıkarılabiliyor. Son 11 yılda Türkiye'de yabancılar tarafından satın alınan konut sayısı 385 bini geçti.

Cumhuriyet gazetesinden Şehriban Kıraç'ın haberine göre, Mayıs 2012'de yürürlüğe giren Mütekabiliyet Yasası, yabancıların Türkiye'de taşınmaz edinme konusundaki sınırlamaları kaldırdı. Bu düzenleme ile 2024 yılının Şubat sonuna kadar Türkiye'de yabancılara satılan konut sayısı 384 bin 519'a ulaştı. Vatandaşlık için gayrimenkul alımlarında fiyatlar, Eylül 2018'den itibaren 1 milyon dolardan 250 bine düşürüldü, ancak 13 Haziran 2022'de bu miktar tekrar 400 bin dolara çıkarıldı. Yabancılara yapılan konut satışlarının en yüksek olduğu yıl ise 2022 oldu, bu yılda 67 bin 940 konut yabancılara satıldı.

2021 yılında yabancılar toplamda 58 bin 576 taşınmaz aldı. Ancak geçen yıl bu rakam neredeyse yarı yarıya azalarak 35 bin adede geriledi. 2022 yılında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı %4.5 iken, bu oran 2023'te %2.9'a düştü. Türkiye'de dolar bazında fiyatların artması, deprem riski, vatandaşlık ve ikamet izni için gereken limitlerin yükseltilmesi gibi sebeplerle yabancıların konut alımında düşüş yaşandığı ifade ediliyor.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, son dönemlerde yabancıların İstanbul’dan gidişlerinde artış olduğuna işaret ederek “Yabancılar vatandaşlığı almak için üç yıl konutu satmama şartı var. Şimdi o üç yıl şartını dolduranlar vatandaşlığı garantileyenler satıp gidiyor. 500 bin liraya aldığı evi 3 milyon liraya satıp gidiyor” açıklamasında bulundu.