Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ülkedeki olası volkanik tehlikelere karşı yapılan hazırlıkları anlattı.

Mülakatsız, noter kurası ile 1356 sürekli işçi alımı yapılacak! Başvurular 19 Ağustos'a kadar... Mülakatsız, noter kurası ile 1356 sürekli işçi alımı yapılacak! Başvurular 19 Ağustos'a kadar...


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Son olarak İngiliz Bristol Üniversitesi ile volkanik risklerin belirlenmesi için bir çalışma yapıldığını belirten Dönmez, “14 volkana ilişkin olası volkanik tehlikeler ortaya konularak risk değerlendirmeleri yapılmış, senaryo bazlı modellemelerle volkanik patlamalara ilişkin öneriler sunuldu. 12 volkanda tefra yağışı tehlikesi için 220 bin simülasyon gerçekleştirilerek 30 patlama senaryosu oluşturuldu” diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Bakan Dönmez’in yanıtlaması üzere Meclis Başkanlığı’na bir önerge verdi. Son zamanlarda dünya genelindeki yanardağlardaki hareketliliğin çoğaldığını hatırlatan Bakan önergesinde “Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin ikinci büyük volkanik dağı olan Hasan Dağı’nda hareketlilik tespit edildiği, Datça ve Ege depremlerinin, volkanik faaliyetlerle ilgili olabileceği yönündeki kuşkular göz önünde bulundurularak; Türkiye’deki tüm aktif veya sönmüş yanardağların hareketliliğiyle ilgili bir çalışma başlatılmış mıdır?” sorusunu yöneltti. Bakan Dönmez, önergeye verdiği yanıtta volkanik risklerle ilgili yapılan çalışmalar ve alınan önlemleri şöyle anlattı:

HASAN VE ERCİYES DAĞLARINA MARKAJ