Bankacılıkta yaygın kullanılan terimler içinde yer alan virman, aktarım anlamına gelen bir işlemdir. Virement sözcüğünden gelen virman hem havale ve EFT gibi bankacılık işlemlerinde hem de borsa işlemlerinde kullanılır. Virman nedir ve nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarına bakalım.

Transfer ve aktarım anlamlarına gelen virman işlemi, bankacılıkta bir kişinin kendi banka hesapları arasında yaptığı para transferleri anlamına gelir. Havale virman işlemi, aynı bankadaki hesaplar arası transferdir. Bununla birlikte EFT işlemi, bir banka müşterisinin farklı bankalardaki hesapları arasında para transferidir. Virman işlemine örnek olarak, bir bankada 2 hesabı bulunan müşterinin yaptığı bir işlem verilebilir. Bir yatırım hesabına sahip, bir de mevduat hesabına sahip olan banka müşterisi, mevduat hesabından yatırım hesabına para transferi yaptığında bu bir virman işlemidir.

Mobil uygulama ve web site üzerinden bankalarda virman işlemi yapmak oldukça kolaydır. Banka şubesi üzerinden virman işlemi için, gişede hangi hesaplar arasında, hangi tutarda bir virman yapılacağını belirtmek ve bunu onaylamak yeterlidir. ATM üzerinden ve mobil uygulamadan ise, hesaplar arası para aktarım menüsüne giderek hangi hesaptan, hangi hesaba aktarım yapılacağı seçilmelidir. Bankacılıkta, EFT ve havale işlemlerinde bankaya göre değişmek üzere, işlem ücreti alınabilmektedir. Virman işlemleri ise aynı bankada hesaplar arası bir aktarım olduğu için işlem ücretinin olmadığı bir işlemdir. EFT ile havale arasındaki farkı öğrenmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Borsa yatırımcıları için, virman işleminin farklı bir anlamı daha mevcut. Borsada hisse senetleri aracı kurumlar üzerinden alınır. Bununla birlikte yatırımcılar, çeşitli nedenlerden ötürü hisselerini A aracı kurumundan, B aracı kurumuna taşımak isteyebilir.

Bir aracı kurumda, 1000 adet Türk Hava Yolları hissesi bulunan bir yatırımcı farklı bir aracı kuruma hisselerini taşımak istediğinde alternatiflerden biri, hisseleri satarak aldığı nakitle, diğer aracı kurumdan hisse almaktır. Buna karşın 2 günlük takas süresi ve bu süre içinde hissenin fiyatının yükselmesi riski, yatırımcılar için olumsuz bir durumdur. Bu nedenle hisseler hangi aracı kurumda bulunuyorsa, iletişime geçilerek virman işlemi talebinde bulunulmalıdır. Borsada virman işlemini, aracı kurumlar uygular. İşlem tamamlandıktan sonra, hisse senetleri yeni aracı kurumdaki yatırımcı hesabına aktarılır.