• BIST 107.529
 • Altın 270,874
 • Dolar 5,7079
 • Euro 6,3206

  Uzmanlara müjdeli haber

  08.04.2009 15:39
  Genelkurmay'dan uzmanlara müjdeli haber
  Uzmanlara müjdeli haber
  Uzmanlara müjdeli haber   Uzmanlara müjdeli haber   Uzmanlara müjdeli haber

  Genelkurmay Başkanlığı"ndan Milli Savunma Bakanlığı"na gönderilen Kanun Tasarısı Taslağına göre, sayısı 50 bini bulan, binlerce şehit veren uzman erbaşlara emeklilik hakkı sağlanıyor, ek gösterge ile beraber derece ve kademe geliyor. Haklardan yaş sınırından dolayı ayrılanlar da yararlanıyor.

  Genelkurmay Başkanlığı, 50 bin uzman erbaş için hayati önem taşıyan bir takım uygulamaları Kanun Tasarısı haline getirerek Milli Savunma Bakanlığı"na (MSB) gönderdi. Genelkurmay Başkanlığı Personel Daire Başkanı Korgeneral Raif Akbaş imzasıyla gönderilen tasarı ile uzman erbaşların yıllardır çektikleri sıkıntıların tamamına yakını son buluyor. Askerhaber.com sitesinin haberine göre, emeklilik hakkı verilen uzmanlara ek gösterge ile derece-kademe de geliyor.

  Bundan sonraki süreç ise şöyle işleyecek: MSB"nin Başbakanlığa göndereceği dosya oradan da Bakanlar Kurulu"na, sonra da Meclis Başkanlığı"na gelecek. Başkanın Kanun ve Kararnameler Hazırlama Daire Başkanlığı"na aktaracağı dosya sonra tekrar MSB, ardından da bir daha Meclis"e gelecek. Burada tasarı Plan ve Bütçe Komisyonu ile Milli Savunma Komisyonu"na havale edilecek. Son şekli verilen tasarı Meclis Genel Kurulu"nda görüşülecek. Tasarının yasalaşması için toplantı yeter sayısının, yani yarıdan bir fazlasının, “Evet” demesi yetecek. Bürokrasi uzun gibi görünse de bu sürenin bazı aşamalar es geçilerek kısaltılması da mümkün. İşte yeni düzenlemeye göre uzman erbaşların yeni hakları:

  YAŞ HADDİNDEN EMEKLİLİK

  Halen yürürlükte olan yasaya göre uzman erbaşlar en fazla 45 yaşına kadar çalışabiliyorlar, daha sonra ise TSK ile ilişkileri kesiliyordu. Uzman Erbaş Yasası"nda “Özlük hakları bakımından emekli sandığı kanunları ile ilgilendirilirler” yazmasına rağmen, o yasada açıklayıcı bir madde bulunmayışı nedeniyle uzman erbaşlar emekli olamıyorlardı. Tasarının yeni hali ile, “45 yaşından gün aldıkları yıla kadar sözleşme yenileyebilirler” ifadesinin yerine, “Yaş hadleri 46"dır” ifadesi konularak, Emekli Sandığı"ndaki askeri personelin yaş haddinden dolayı emekli olmalarını sağlayan 40. Madde"ye “Uzman erbaşların yaş hadleri” de eklendi. Emekli Sandığı Kanunu"nun 39. Madde"sinde yer alan, “Yaş hadlerini dolduran askeri şahısların emekli aylığına bağlanacağı” ifadesi doğrultusunda, 46 yaşına gelen her uzman erbaş, 5 bin 400 prim gününü doldurmak şartıyla, “Yaş haddinden” emekli olacak. Yani 12 hizmet yılına eklenecek olan yıpranma payı ile bu prim gününe ulaşılacak.

  GEÇMİŞE YÖNELİK DE UYGULANACAK

  Tasarıdan 45 yaş sınırı nedeniyle ilişiği kesilen uzman erbaşlar da yararlanacak. Bunun için tasarıya, “Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce 45 yaş sınırı nedeni ile sözleşmesi fesih edilen uzman erbaşlar, bu kanunun 5. Maddesi gereği yaş haddinden sözleşmesi fesih edilmiş olarak kabul edilir ve haklarında ilgili mevzuat hükümlerine göre emeklilik işlemleri uygulanır” ifadesi eklendi. Böylece 45 yaş engeli nedeniyle ilişiği kesilen personelin emeklilik işlemlerine de, kanun yürürlüğe girdiği tarihte hemen başlanacak.

  EK GÖSTERGE GELİYOR

  Yeni tasarı ile, halen yürürlükteki 3269 Sayılı Kanun"a istinaden istihdam edilen uzman erbaşların dikkate alınmayan kıdem yılları da düzeltiliyor. Buna göre, uzman erbaşlar sözleşmelerinin onaylandığı tarihten geçerli olmak üzere her yıl düzenli olarak kıdem alacaklar. Böylece 1 yıllık uzman erbaş ile 15 yıllık uzman erbaş arasındaki adaletsizlik de ortadan kaldırılacak. Ayrıca, uzman erbaşlara dereceleri itibariyle astsubaylar için belirlenmiş ek göstergenin de 2/3"ü uygulanacak. Kanun yürürlüğe girdikten önce emekli, adi malüllük, vazife malüllüğü aylığı bağlananlar ile dul ve yetimleri, görevde bulundukları süreler göz önünde bulundurularak bu kanundaki esaslar dahilinde aynı sisteme intibakları yapılacak.

  DERECE VE KADEME

  Yeni kanun ile, lise sonrası tahsillerle, ön lisans için ve lisans eğitimi için ilave derece ve kademe verilecek. Böylece, ise mezunlarına yükselebilecekleri derece kademenin 3/8"den, 2/6"ya, üniversite mezunları için ise 1/3"e yükselebilmelerine imkan sağlanacak.

  SOSYAL PATLAMA OLABİLİR

  Genelkurmay, tasarıda gerekçelerini açıklarken emeklilik bölümüne özel ilgi gösterdi. Uzman erbaşların en son sözleşmelerinin uzatılabildiği yaş sınırının 45 olduğu, sonrasında sözleşmeleri yenilenmemekte ayrıca herhangi bir emeklilik hakkı elde edemedikleri hatırlatılan gerekçede, “Bu durum önümüzdeki yıllarda yaş sınırı sebebiyle uzman erbaşların sosyal güvenceleri olmadan mağduriyetlerine sebep olacaktır. Askerlik sonrası uzman erbaşlığa başlayan bir personel 23 yıl sonunda askerlik mesleği dışında herhangi bir yetiye sahip olamayacağından işsiz kalacaktır. Aileleriyle birlikte değerlendirildiklerinde ciddi sosyal sıkıntı yaratabilecektir. Ayrıca, işsizliğin artmasına neden olacaktır. Yeni emeklilik ile ilgili mevzuatın değişmesi de 45 yaşından sonra sadece fiili hizmet sürelerine göre emekli olabilme haklarını ortadan kaldırmıştır. Bu durumun önlenmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir” ifadesi yer aldı.

  EMUZDER: HEYECANLA İZLİYORUZ

  Üyelerinin tamamını emekli uzman erbaşların oluşturduğu ve 2005 yılında kurulan Emekli Uzmanlar Derneği (EMUZDER) ise gelişmeleri 50 kişilik uzman erbaş camiasının heyecanla izlediğini bildirdi. EMUZDER"nden yapılan açıklamada, “Yıllarca bu kanunun düzenlenmesi hayali ile çalıştık. TSK'dan MSB"ye teslim edilen tasarıyı heyecanla izliyoruz. Ayrıca ek gösterge ile ilgili düzenlemede emeklilerinde unutulmamış olması bizleri sevindirdi. Mağdur zümrenin sayılarının binlerle ifade edilme arefesinde yapılan bu değişiklik çalışmaları, çok yerinde ve isabetli olacaktır. Umuyor ve heyecanla bekliyoruz ki TBMM"de ilgili komisyonlar bu tasarıya öncelik verirler. Zira yasanın yürürlüğe girmesinde gecikilen her gün yeni mağdurlar yaratmaktadır” denildi.

  HÜRRİYET

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim