Sürekli değişen ve gelişen küreselleşme koşulları, birçok işletme için gün geçmiyor ki yeni ihtiyaçlar, yeni fırsatlar ve yeni avantajlar doğurmasın. Öte yandan küreselleşmenin etkileri uluslararası ticaret sektöründe de kendini büyük ölçüde gösteriyor. Bu durumda uluslararası lojistik, küreselleşmenin hızından olumlu açıdan en çok etkilenenler arasında üst sıralarda yer alıyor. Ülkeler ekonomik faaliyetlerini sürdürürken rekabet güçlerini uluslararası lojistik alanında uzmanlaşmaya ve farklılaşmaya çalışarak artırmaya çalışıyor.

Son dakika... Kudüs'te sinagoga silahlı saldırı: 8 ölü, 10 yaralı Son dakika... Kudüs'te sinagoga silahlı saldırı: 8 ölü, 10 yaralı

Uluslararası Lojistik Nedir?

Sınırların ticarette neredeyse kalktığı günümüzde dış ticaret hacmi birçok ülkede gün geçtikçe artış gösteriyor. Gerek ithalata gerekse ihracata yönelik işlemler işletmelerin kaynaklarını daha fazla tüketiyor. Bu tip uluslararası ticaret faaliyetlerinin temelini ise lojistik oluşturuyor. Dış ticaret işlemlerinde en önemli konuların başında lojistikte teslim şekilleri ve dağıtım süreçleri geliyor.

Farklı ülkeler arasında yapılan ticaret faaliyetlerinde gerçekleştirilen taşıma ve nakliye çalışmaları uluslararası lojistik olarak adlandırılıyor. Uluslararası ticaret kapsamındaki taşıma işlemlerinin tüm operasyonel, teknik, hukuksal süreçlerini kapsayıcı bir tanımlama yapılabilir. Uluslararası lojistik hizmetleri pek çok ticari ve hukuki sorumluluğu kapsıyor. Farklı ülkelerin uyguladığı dış ticaret yasaları sorumlulukları belirleyici olabiliyor. Bu sebeple uluslararası lojistik hizmetleri profesyonel firmalar aracılığıyla gerçekleştirilmesi önem taşıyor.

Dijital dönüşüm ile birlikte ticaret hayatına dâhil olan yeni iş modelleri, elektronik ticarette adeta devrim yaparken, uluslararası lojistik hizmetlerini de teknolojik yeniliklerle donatıyor. Dijital dönüşümü yakalayamayan lojistik firmaları rekabet yeteneklerini yitiriyor.

Uluslararası Taşımacılık Performansı Rekabet Avantajı Sağlar mı?

Rekabet koşulları daha zorlu hale geldikçe, lojistiğin uluslararası ticaretteki önemi kilit unsurlardan biri haline geliyor. Rekabette üstünlüğü sağlamak isteyen işletmeler, uluslararası lojistik hizmetlerini en etkin şekilde gerçekleştirmek durumundalar. Dünya ticaretinde stratejik öneme sahip olan uluslararası lojistik firmaları müşterilerinin mal ve ürünlerini en hızlı ve en kaliteli şekilde pazara sunmak için, hizmetlerinde sürekli iyileşme ve gelişme içerisinde olmaya çalışıyor.

Uluslararası ticaretin geliştirilmesinde uluslararası lojistik firmaları yanında devletlere de önemli görevler düşüyor. Devletler uluslararası lojistik ve gümrük altyapısı konularında yasa ve yönetmeliklerini günün koşullarına göre güncelliyor. İlgili mevzuatlar diğer ülkelerle rekabet üstünlüğü sağlayacak şekilde düzenleniyor, sevkiyatların daha hızlı ve güvenli yapılabilmesinin önünü açabilecek teşvikler ve önlemler sağlanıyor.

Devletlerin uluslararası lojistik performansları ekonomik gelişmişlik düzeyleri ile doğru orantılıdır. Bu hususta ülkeler uluslararası taşımacılık performanslarını etkileyen iç ve dış kriterleri, güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek ve ona göre doğru aksiyonlar almak durumundadır.

Küresel ve bölgesel bazda yapılan uluslararası lojistik hizmetlerindeki performans ölçümü ve değerlendirilmesinin önemi günümüzde daha iyi anlaşılır durumda. Bu performans endeksleri dünya ticaretinin gelişmesi ve tüm oyuncuların rekabeti açısından kritik öneme sahiptir. Ürünleri ya da malları rakiplerinden daha önce pazara ulaşan işletmeler daima bir adım önde oluyor.

Ayrıca hızlı teslimat memnuniyeti son kullanıcıları yansıdığında, işletmelerin bilinirlik ve güvenirlik puanları artıyor. Hızlı ve sorunsuz teslimatlar uygun maliyetler ile birleştiğinde işletmeler rekabet avantajı elde edebiliyor.

Uluslararası Kargo Hizmetlerinin Dış Ticaretteki Önemi

Online alışveriş kullanımdaki artış oranları başta olmak üzere dijitalleşme ve küreselleşmedeki artışların da etkisiyle uluslararası lojistik oldukça hareketli bir döneme girmiş bulunuyor. Bu canlılık uluslararası kargo hizmetlerinin verimini zorunlu kılıyor. Uluslararası kargo hizmetleri dünya çapında hava, deniz ve kara yolu taşımacılıklarındaki gelişmelerle ve yenilikçi uygulamalarıyla performansını artırmaya çalışıyor.

Zamandan ve mekândan bağımsız alışveriş deneyimleri uluslararası kargo gönderimlerine birçok yeni kural ve uygulama getiriyor. Kargo firmaları iş yaptıkları ülkelerin yasal mevzuatlarına ve teslimat şekillerinin kapsadığı kural ve prosedürlere göre işlem yapıyor. Müşteriler için kargo fiyatları ve teslimat süreleri kargo firması seçimlerinde rol oynuyor.

Uluslararası lojistikte dijitalleşmeye ve kaliteye önem veren Sertrans Lojistik, geleceğin lojistik ihtiyaçlarını ve lojistiğin stratejik dönüşümünü sürekli analiz ve takip ediyor. Lojistik sektöründe rekabet avantajını sürekli iyileşme, yenilikçi uygulamalar, teknolojik gelişmeler, dinamik ve tecrübeli insan kaynağı, güçlü araç filosu ve Ar-Ge çalışmaları ile elde etmeyi yıllardır başarıyor. Siz de Sertrans ailesine katılarak, kaliteli uluslararası lojistik hizmetleri ile kendinizi ve ürünlerinizi güvende hissedin!