Almanya'da döner fiyatları artmaya devam ederken bir porsiyon dönerin fiyatı 10 Euro’yu aştı.

Ekmek ya da dürüm döner 8.5 Euro’yu bulurken ülke gündemi de döner oldu....

İki yıl önce bir dönerci Başbakan Olaf Scholz’a, "Döner 8 Euro oldu, Herr Scholz" diye bağırmıştı. İşte şimdi Scholz’un partisi SPD, "3 Euro’ya döner" kampanyası başlattı.

İLK 150 KİŞİYE VERİLECEK

Almanya’nın en kuzeyindeki eyalet olan Schleswig Holstein’da, Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi SPD milletvekili Delara Burkhardt, bir Türk restoranı ile anlaştı ve toplantısına katılıp destek veren ilk 150 kişiye döneri 3 Euro’dan verme sözü aldı.

Burkhardt, ayrıca "7 Haziran’da 3 Euro’ya döner var" afişlerini de her yere astı. Burkhardt, 9 Haziran’da yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi bir mesaj vermek istediklerini belirtiyor.

"HAYAT DAHA KOLAY OLACAK"

SPD’li siyasetçi, "Proje ile hayatın daha nasıl kolay hale getirilebileceğini göstermek istiyoruz. Döner tekrar 3 Euro olduğunda, geçinebileceğimiz gelirler, yenilenebilir enerji ve ödenebilir kiralar gibi konuları tekrar insanlar algılayabilecek" dedi.

Ancak eyaletteki Türk dönerciler, artık bu fiyatın mümkün olmadığını, çünkü et fiyatlarının çok yükseldiğini belirtiyor.

İletişim Başkanlığı harekete geçti: Diamond Tema'ya soruşturma, programa erişim engeli talep edildi İletişim Başkanlığı harekete geçti: Diamond Tema'ya soruşturma, programa erişim engeli talep edildi

Almanya’da döner fiyatları özellikle koronadan sonra fırladı ve başta da Münih, Frankfurt, Kiel, Stuttgart gibi kentlerde yaklaşık 10 Euro’ya satılıyor. Almanlar’ın milli yemeği haline gelen dönerden bir günde milyonlarca porsiyon kebap satılıyor.

DÖNERE KOTA TALEBİ

Heilbronn kentinde de Pazar günü yapılacak yerel seçimlerin esas gündemi de döner oldu...

Hrıstiyan Demokrat Parti Meclis Grup Başkanı Thomas Randecker, kentte daha fazla dönerci açılmaması için bir plan hazırladı. Buna göre, kentteki dönerci sayısı sınırlandırılacak ve yenisi açılmayacak. Buna kentteki Türk dönerciler de destek veriyor.

Döner dükkanı sahibi Zeynep Acar, "800 metrelik yerde onlarca dönerci var. Sürekli yeni dönercinin açılması kent için hiç de iyi bir şey değil“ dedi. Scholz’un partisi SPD ise, CDU’nun serbest piyasaya müdahale etme hevesinde olduğunu belirterek, plana karşı çıktı.