Rusya’nın 24 Şubat 2022’de başlattığı Ukrayna işgalinde ele geçirdiği bölgelerden bazıları Ukrayna’nın düzenlediği ‘karşı operasyon’ ile geri alınmıştı. Ukrayna’nın son zamanlarda kalan topraklarını geri almak için büyük bir harekata hazırlandığı öne sürülüyordu. Bu harekatın dün başladığı iddia edildi. Donetsk ve Zaporijya’da çatışmalarda ‘önemli artış’ olduğu bildirildi. Rusya, Donetsk’te 6 mekanize ve 2 tank taburundan oluşan ‘büyük bir taarruzu’ püskürttüğünü ve 250 Ukrayna askerini öldürdüğünü iddia etti.

RUS TOPRAKLARINA HAREKAT

Rus Savunma Bakanlığı 16 tank, 3 piyade savaş aracı ve 21 zırhlı personel taşıyıcının imha edildiğini öne sürdü. Pazar günü Ukrayna askerlerinin yer aldığı bir video yayınlayarak personelin sessiz kalmasını isteyen Ukrayna ise günlük açıklamalarında operasyondan hiç bahsetmedi. Ukrayna operasyonu kendi topraklarıyla sınırlı kalmadı.

Rusya Belgorod’da bir enerji tesisi vuruldu. Belgorod Valisi Vyacheslav Gladkov bölgeye 24 saatte 650 füze ateşlendiğini bildirdi. Rus ordusu da kentte 10 Ukraynalı askerin öldürüldüğünü açıkladı. Rus füzeleri, Moskova’nın güneyinde 2 Ukrayna İHA’sını vurdu.

RUS SALDIRISI BİR ÇOCUĞU ÖLDÜRDÜ

Rusya önceki gün Ukrayna Dnipro’ya füze saldırıları düzenlemişti. Saldırıda sivillerin yaşadığı çok sayıda bina vurulmuştu. Binalardan birinin enkazından 2 yaşında bir kız çocuğunun cesedi bulundu. Aynı saldırıda 5’i çocuk 22 kişi de yaralandı. Yaşları 15, 11 ve 6 olan 3 erkek çocuğunun yoğun bakıma kaldırıldığı bildirildi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenskiy, Rusya’nın işgal girişimi başladığından bu yana 16 ayda en az 500 çocuğu öldürdüğünü söyledi.